Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé v Břeclavi stojany na kola zatím moc nevyužívají

  • 0
Už stovky tisíc korun investovala břeclavská radnice do bezpečnostních stojanů na kola. Chtěla tak vyjít vstříc tamním cyklistům, kteří kola v rovinatém terénu města často využívají. Očekávaný ohlas se ale zatím nekoná, stojany většinou zejí prázdnotou.

Přestože se to cyklisty v břeclavských ulicích jen hemží, o svá kola se ale zřejmě tolik nebojí. Do stojanů je zamykají jen zřídka. "Měli jsme v úmyslu zabránit krádežím kol nebo alespoň ztížit práci pachatelům," uvedl vedoucí městské policie Břeclav Zdeněk Herman. Právě na podnět strážníků se město rozhodlo stojany pořídit.

Úskalím, které většímu zájmu o službu brání, může být speciální zámek, kterým se kolo ke stojanu upevňuje a který si lidé musejí za pětasedmdesát korun koupit.

K dostání je v informačním centru na radnici, v pokladně zimního stadionu a na poliklinice. Investice nutná k využívání služby se však nesetkala u lidí s velkým pochopením. Přitom použití je podle Hermana jednoduché.

"Rám kola se jednoduše přichytí ke stojanu kovovým půlkruhem na kloubu, který se uzamkne fabkou. Celý systém je kovový, a kolo je tak ve větším bezpečí," vysvětlil.

Do dvou let bude ve městě 360 stojanů

Od využití stojanů lidi odrazuje rovněž poněkud komplikovaný návod k použití. "Čtu ho už pěknou chvíli a moudrý z toho nejsem," kroutil hlavou starší muž, který návod právě studoval. Nakonec si kolo uzamkl vlastním lankovým zámkem.

Po městě je zatím rozmístěno devět stojanů. Lidé je najdou před poliklinikou, zimním stadionem, krytým bazénem, městským úřadem, kostelem svatého Václava, muzeem a galerií a také ve dvoře gymnázia. Místo k parkování v nich najde na sto osmdesát bicyklů.

V samotném centru města je zatím o stojany nouze. To se má ale změnit. "V plánované druhé etapě se chystáme instalovat dalších 175 stojanů na čtrnácti místech v Břeclavi, plánuje Zdeněk Herman.

Říká, že strážníci už zaznamenali určité snížení krádeží, počítali však přece jen s lepším zúročením investice. "Zatím obyvatelé stojany nevyužívají podle našich představ. Proběhlo již několik informačních kampaní v tisku i reportáž v televizi, ale počet těch, kteří je využívají, stoupá jen zvolna," hodnotí.

Novinka se napoprvé neujala tak, jak by si vedení města přálo. Přitom do ní investovalo velké peníze. Z programu prevence kriminality získalo dotaci z ministerstva vnitra ve výši 230 tisíc korun. Město samotné se podílelo částkou 65 tisíc korun. Celá první etapa tedy stála celkem 295 tisíc.

Zájem obyvatel o zamykání kol do stojanů možná zvýší jejich rozšíření na více místech ve městě, zvláště pak v centru. Město plánuje pořízení dalších stojanů ještě v tomto a pak v příštím roce.

Měla by být pokryta všechna nejfrekventovanější a nejrizikovější místa ve městě. Otázkou je, zda se u Břeclavanů podaří prolomit bariéru nechuti stojany využívat a zda si občané města službu oblíbí i přes určité komplikace při jejím používaní.