Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martina Smutná, iDNES.cz

Lidé v Brně nechtějí platit za byty trojnásobek. Sepsali petici

  • 29
Obyvatelé brněnských domů, ve kterých byla pozastavena bytová privatizace, sepsali petici. Chtějí se tak domoci koupě bytů podle dřívějších pravidel. Podle plánu nového vedení magistrátu by totiž měli za byty zaplatit až trojnásobek. Radní se na úterním jednání shodli, že zkusí najít cestu, jak lidem nabídnout slevu.

„Necháme prověřit, zda by bylo možné poskytnout slevu až 25 procent z obvyklé ceny u 25 bytových domů, u kterých město loni v prosinci pozastavilo privatizaci,“ uvedla  náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL).

Město podle ní hledá variantu, která by vyhovovala městu i lidem a byla by v mezích zákona. Magistrát pozastavil privatizaci kvůli prověření osm let starých podmínek prodeje. Z posudků vyplynulo, že město byty prodávalo někdy i za třetinovou cenu a dále už to nebude ze zákona možné.

Někteří lidé z 25 domů, kterým bývalé vedení města slíbilo prodej za předešlých podmínek, už mají hypotéky a platí je spolu s nájmem městu. Byty ale nevlastní. „Právě proto necháme posoudit, zda by se tyto těžkosti, přeúvěrování a pozdržení nemohly promítnout v nějaké slevě, která by byla odůvodnitelná a my bychom ji ustáli před zákonem,“ uvedla Liptáková.

Sleva by podle ní mohla činit až 25 procent z obvyklé ceny, za kterou město chce byty prodávat. „Leží nám na srdci, jak vyjít lidem vstříc a zároveň dodržet zákon. Proto přemýšlíme nad různými možnostmi,“ uvedla Liptáková.

Na stranu nájemníků se v minulosti postavili někteří opoziční zastupitelé, podporu jim už dříve vyjádřil například bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD) (více čtěte zde). 

Město loni v prosinci pozastavilo privatizaci těsně předtím, než prodalo 25 bytových domů za dřívějších podmínek. Někteří lidé z těchto domů přitom už měli vyřízené hypotéky a teď je musí platit – spolu s nájmem městu. Obyvatelé těchto domů proto změnu kritizují a sepsali petici, kterou v úterý odevzdali na magistrátu. Její součástí je právní rozbor, podle něhož město může prodávat byty z nižší ceny.

Liptáková ovšem oponovala, že podle posudků, které si nechala zpracovat nová koalice, prokázaly, město prodávalo byty za třetinovou cenu a nemůže už stejným způsobem pokračovat. Liptáková ale připustila, že lidé mohou dosáhnout na výjimku.

„Pokud obyvatelé doloží, že dům má na výjimku právní nárok, necháme rozhodování na zastupitelích. Výjimkou však není zchátralost domu,“ upozornila náměstkyně.

Výjimkou podle ní v minulosti bylo regulované nájemné. „Byty pro město znamenaly ztrátu a bylo možné je prodávat za nižší cenu. Nyní je však nájemné deregulované a my máme povinnost nastavit odpovídající cenu,“ dodala.

Aktuální petice není jedinou aktivitou iniciativy I my jsme Brno. Ta například už v březnu zorganizovala demonstraci na náměstí Svobody. Jednalo se tehdy o vůbec první vážnou konfrontaci občanů s novým vedením radnice (o demonstraci jsme psali zde).

,