Ilustrační foto

Ilustrační foto

Lidé v Rajhradu se bojí kouře z komína Klášterního dvora

  • 0
Rajhradskými ulicemi se loni v zimě valil hustý černý kouř z komína kotelny obytného domu Klášterní dvůr, kde se topí uhlím. Lidé se obávají, že to letos nebude lepší. Tmavý dým se loni valil nejvíc do Štefánikovy ulice. V nových domech se totiž topí uhlím.

I když po udělení dvou pokut investor kotelnu upravil, lidé se stále znečištění obávají. Zvláště v těchto dnech, na prahu nové topné sezony.

"Na kouř a zápach, který opakovaně vychází z komína kotelny bytového komplexu, si neustále stěžují nejen obyvatelé okolních nemovitostí a vedení Policie ČR v Rajhradě, ale také představení města Rajhradu," potvrzuje nespokojenost rajhradských článek v říjnovém zpravodaji.

Jedna pokuta za nepovolený provoz, druhá za emise

Od loňského roku, kdy investor Klášterního dvora, firma Fine Line, dokončila výstavbu prvních 145 bytů, padly už dvě pokuty od České inspekce životního prostředí.

"Jednu za nepovolený provoz kotelny, kdy firma neměla povolení zkušebního provozu. Druhou dostala po létě, kdy proběhlo měření emisí na kotli určeném pro ohřev teplé užitkové vody. Tam se nevlezli do emisních limitů pro oxid uhelnatý," uvedl Vladimír Pásek z brněnské pobočky inspekce.

Pak dala firma kotel opravit. Poslední měření proběhlo před čtrnácti dny. "Ještě nemáme kompletní protokol, ale zdá se, že teď už je vše v pořádku," potvrdil Pásek.

"V současnosti už je stavba kotelny zkolaudovaná a spalování probíhá v souladu s platnou legislativou," uklidňoval obyvatele Rajhradu výrobní ředitel firmy Fine Line Jiří Ondráček.

A co zemní plyn?

Přesto by vedení města bylo nejradši, kdyby se i v Klášterním dvoře topilo zemním plynem. Stejně jako ve většině domácností.

"Domníváme se, že topení uhlím není vhodná cesta do 21. století. Tento týden budeme mít s firmou jednání a budeme se snažit s nimi dohodnout na změně," řekl starosta Rajhradu František Ondráček.

Uhlí teď spalujeme ekologicky, říká firma

Zatím to však nevypadá, že by byl investor Klášterního dvora změně nakloněný.

"Nemáme důvod přecházet na plyn. Technologie, kterou používáme, splňuje podmínky norem. Je braná jako ekologické spalování hnědého uhlí," dodal Jiří Ondráček.

Faktem je, že firmě Fine Line povolil tuhá paliva krajský úřad. Rozptylová studie, kterou firma předložila, byla podle úřadu v pořádku. A tak se teď topení podle všeho odehrává v mezích zákona, i když to lidem v okolí tak nepřipadá.

"Je normální, že při spalování vzniká kouř, jen by jeho tmavost neměla přesahovat únosnou mez. Lidé už si na topení uhlím odvykli," konstatuje Vladimír Pásek z Inspekce životního prostředí.