Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Městská policie Brno

Lidé v tísni si přivolají pomoc ovladačem. Strážníci pak jedou najisto

  • 2
Signál v tísni, tak se jmenuje služba, kterou nabízí Městská policie v Hodoníně. Je určena osamělým seniorům a lidem s omezeným pohybem nebo zdravotními problémy. Dálkovým ovladačem napojeným na telefon si zavolají pomoc z kteréhokoliv místa v bytě.

"Zvláště senioři, kteří jsou sami doma, to nemají jednoduché. Když upadnou například v koupelně a nemohou vstát, přivolají si teď pomoc ovladačem. Nejsou odkázáni čekat, jestli někdo přijde," zdůvodnil novinku ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

K využívání služby je nutné napojení speciálního zařízení na pevnou telefonní linku. Signál SOS se pak objeví na monitoru operačního střediska městské policie. Strážníci poznají adresu, na kterou mají vyjet. Od majitele mají i oprávnění k otevření dveří bytu.

"Podle situace můžeme přivolat lékaře či poskytnout jinou pomoc," upřesnil Vašíček. Dálkový ovladač by podle něj měli mít jeho majitelé stále u sebe.

Služba je pro obyvatele Hodonína bezplatná. "Za občany ji platí město z peněz daňových poplatníků," uvedla místostarostka Anna Matějková.

Zájemce si musí zaplatit jen vybavení a napojení. Stojí šest tisíc korun. "Pokud však lékař doporučí zařízení jako vhodnou zdravotní pomůcku, může zájemce požádat o poskytnutí sociálního příspěvku," upozornila na jinou možnost Matějková.

Mimo hranice města se zatím služba využít nedá. Je to dáno působností policie. Pokud by měly zájem i okolní obce, musí s nimi město sepsat smlouvu o spolupráci. "Službu by si ale obce musely platit. My můžeme dotovat jen hodonínské obyvatele," podotkla místostarostka Zuzana Domesová.

Signál v tísni už nějaký čas pomáhá lidem v Brně. Podle informací Jindřicha Vašíčka tuto pomoc využívá v Brně asi sedmdesát obyvatel.