ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Česká spořitelna

Lidé bez práce se zapletli do praní peněz, teď jim hrozí roční vězení

  • 10
Hledali práci na doma, místo toužebného přivýdělku však mají oplétačky se zákonem. Brněnští kriminalisté podezírají tři desítky lidí z praní špinavých peněz. Tento zločin se maskoval za administrativní úkon pro údajné budoucí zaměstnavatele.

„Nevědomí pachatelé“ se rekrutovali z řad nezaměstnaných či matek na mateřské dovolené. Brněnští kriminalisté evidují dohromady 31 případů. Vše vždy odstartovala snaha o přivýdělek a lákavý inzerát na pozici asistenta manažera, například cestovní kanceláře. Zájemci o práci vyplnili dotazník a po ´přijetí´ kromě pracovní smlouvy dorazila na jejich tuzemský účet takzvaná ověřovací platba,“ řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Částku, která se pohybovala kolem dvou tisíc eur (zhruba 56 tisíc korun), měli noví zaměstnanci vybrat a poté obratem přeposlat do zahraničí. „Většinou se jednalo o zemi mimo EU,“ poznamenal Šváb.

Za úmysl čtyři roky, za nedbalost rok

Jako provizi si mohli lidé okolo 50 eur ponechat. A zatímco se firma po transakci odmlčela, samotní prostředníci se ocitli v problémech.

Policejní mluvčí zdůraznil, že lidé, kteří se zapojili do přeposílání peněz, jsou podezřelí z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Pokud je spáchán v nedbalosti, tak za něj hrozí rok vězení, pokud jde o úmyslný skutek, hrozí čtyři roky vězení.

„I když mohli naletět a peníze přeposílali v dobré víře, mohou z toho mít velké problémy. Trest sice může být mírný, jde ale o to, že pak mohou mít záznam v trestním rejstříku. S takovýmto škraloupem se pak práce hledá špatně,“ doplnil Šváb, který před podobným „výhodným byznysem“ důrazně varuje.

„Než kývnete na podobné rádoby výhodné nabídky, dobře si rozmyslete veškerá rizika. Posílat peníze v hotovosti lidem, které neznáte, je přinejmenším velmi podezřelé,“ uzavřel mluvčí.