Kamenná kolonie v Brně

Kamenná kolonie v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidé z brněnské „Kamenky“ bojovali proti cenové mapě. Marně

  • 3
Stará mapa říká, že metr čtvereční pozemku v Kamenné kolonii stojí 650 korun. Nová mapa říká 2580 za metr, tedy čtyřnásobek. Návrh nové cenové mapy města Brna, která je podkladem hlavně pro určení různých pozemkových daní, se proto nelíbí obyvatelům čtvrti. Dnes proti ní protestovali na zasedání zastupitelstva, které ji schvalovalo.

"Bydlím tam už víc než deset let a každý, komu to popisuji, se zdráhá uvěřit. Chybějící vodovod a kanalizace v centru Brna v 21. století. Neudržované silnice, po kterých odmítají někdy přijet i popeláři. Prach a v zimě závěje, které nikdo neuklízí. Nikdy jsme nedostali možnost odkoupit pozemky pod našimi domy. A teď absurdní návrh, kdy ze dne na den vzroste cena pozemků o 400 procent a kvalita je úplně stejná. Lokalita dál chátrá," snažila se zastupitele přesvědčit Šárka Jögerová.

Problém totiž je, že cenová mapa vychází z cen realizovaných prodejů. A město pozemky pod domy v Kamenné kolonii prodávat nechce. Za poslední dva roky se tam tak uzavřely pouze dvě kupní smlouvy.

Zástupce zpracovatele se ale hájil, že ceny pozemků stanovovali tak, že srovnávali s dalšími podobnými koloniemi. "S Písečníkem nebo Divišovou kolonií a tam jsou podmínky ještě horší než v Kamence. Přesto v obou dosahují pozemky sedmdesáti procent cen v sousedních čtvrtích," vysvětloval zástupce zpracovatelské firmy.

Náměstek primátora pro majetkové záležitosti Oliver Pospíšil (ČSSD) obyvatele Kamenné kolonie uklidňoval s tím, že cenová mapa není žádný regulátor a není jediným podkladem při oceňování pozemků.

Kamenná kolonie v BrněKamenná kolonie v Brně

"Je to technický podklad, zrcadlo toho, jaká cenová úroveň pozemků v jaké části města je. Není to regulátor a funguje jako pevný předpis pouze pro úřední oceňování, tedy daně z převodu, daně darovací a daně dědické, jinak se reálných cen nedotýká," uklidňuje Pospíšil.

Podle něj právě čtyřistaprocentní nárůst cen pozemků v Kamence ukazuje na nutnost schválit cenovou mapu. "Šest set padesát korun za metr čtvereční je typický důkaz zastaralosti současné cenové mapy a ne ukázka toho, že by město chtělo lidem nějak ubližovat," dodal.

Opozici a některým starostům zase vadilo, že nestihli projednat cenovou mapu ve svých městských částech. Stejně jako většina ostatních, i Brno-střed má projednávání mapy naplánované na prosincové zastupitelstvo.

"Budeme projednávat vyhlášku za týden, kam jsem pozval tu spoustu občanů, kteří se nás na mapu dotazovali, aby mohli připomínkovat. Sneslo by to proto odklad, jinak se ani se nedozvíme, jak ho připomínkovali v městských částech," řekl starosta Libor Šťástka (ODS).

Jenže po dvou neúspěšných pokusech ODS bod stáhnout a třech hlasováních, které znemožnily technické problémy, se podařilo zastupitelům novou cenovou mapu města schválit. Platit bude od 1. ledna.