Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.

Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lidé z Občanského fóra organizují podporu odsouzeným architektům

  • 152
Zakládající členové Občanského fóra se postavili za bývalé studenty architektury. Ti se podle rozsudku musí omluvit svému tehdejšímu učiteli Janu Snášelovi. Omluva exkomunistovi je však podle členů Fóra nemorální a proto na podporu studentů sepsali otevřený dopis adresovaný Snášelovi.

Snášel zažaloval před dvaceti lety studenty Fakulty architektury Vysokého učení technického, spor se táhl přes několik soudů vyšších instancí, až ve středu skončil zpět u brněnského městského soudu. (Více o soudu čtěte zde)

A soud rozhodl: bývalí studenti Zdeněk Hirnšal, Jiří Slezák a Milan Laštovička se musí omluvit učiteli Janu Snášelovi za to, že ho označili za demagoga a kariéristu zneužívajícího svého postavení šéfa komunistické buňky ve škole.

Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.

Studenti jednali oprávněně, tvrdí signatáři

"Sametovou revolucí byla vyslovena nedůvěra komunistickému režimu. Dva miliony tehdejších členů strany by touto logikou mohli zažalovat zbylých osm milionů lidí, kteří s komunismem skoncovali," tvrdí jeden ze signatářů dopisu Jiří Voráč.

kdo podepsal dopis

Dopis bývalému předsedovi základní organizace KSČ Janu Snášelovi podepsali zakládající členové Občanského fóra:

Josef Kovalčuk, proděkan JAMU
Břetislav Rychlík, režisér
Petr Oslzlý, šéf CEDu
Michal Přibáň, bohemista (AV ČR)
Zdeňka Rusínová, bohemistka
Roman Švanda, kavárník
Jiří Voráč, vedoucí katedry Filmové vědy FF MU

On i další signatáři, například Petr Oslzlý, Břetislav Rychlík nebo Michal Přibáň tvrdí, že čin bývalých studentů je legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a hodný úcty.

Soud naopak dospěl k závěru, že došlo k zásahu do práva na ochranu osobnosti a proto se bývalí studenti musí učiteli písemně omluvit.

"Při sporech na ochranu osobnosti je povinností žalovaných prokázat pravdivost negativní charakteristiky. To se v tomhle případě žalovaným nepodařilo," vysvětlila stanovisko soudu jeho mluvčí Gabriela Stočková.

Dopis pověsí na Facebook

Žalovaní architekti, kterým je dnes přes čtyřicet a dvacet let jsou postrkováni po soudech, iniciativu umělců vítají. "Věřím, že bude mít nějaký vliv na názor veřejnosti, i když soud ovlivnit nemůže, ten musí rozhodovat nestranně," reagoval včera na text otevřeného dopisu Josef Hirnšal. On i ostatní architekti se proti rozsudku chtějí odvolat.

Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.

Signatáři svůj dopis Snášelovi považují za symbolický, jeho dopad by ovšem pouze symbolický být neměl. "Demokracie je u nás stále znejisťována. Tohle je snaha obhájit demokracii v naší zemi," vysvětluje šéf brněnského Centra experimentálního divadla a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Petr Oslzlý.

Podle něj se mají k dopisu připojit další podpisy. "Ještě se domluvíme, jakou formu zvolíme, kam na web nebo na Facebook dopis pověsíme," dodal Břetislav Rychlík.