Ilustrační foto

Ilustrační foto

Lidé ze sídliště se báli trubek, zavolali proto policii

Dožívající staré domy podstupují nezbytnou rekonstrukci. Ve Slavkově u Brna se přitom nedávno ukázalo, že vážně "narazit“ se dá i při banální výměně několika metrů trubek. Stačí, aby obsahovaly azbest.

Zdejším nájemníkům se nejprve nelíbilo, že se s těmito trubkami v domě něco děje, aniž by je někdo upozornil. Když je pak uviděli jen tak ležet venku, zavolali policii.

Obávají se, že firma a město jako vlastník domů ohrozily jejich zdraví. Argumentují tím, že azbest je nebezpečná látka, která může vyvolat nádorové onemocnění. Že se má s azbestem zacházet opatrně, říkají i odborníci.

"Firma s trubkami obsahujícími azbest neodborně manipulovala, nechala je ležet volně pohozené v místech, kde se pohybovaly děti i dospělí,“ uvedl Leoš Kratochvíl ze slavkovského sídliště Nádražní.

Případ již kromě policie řeší radnice a zřejmě se jím budou zabývat i hygienici a Česká inspekce životního prostředí. Podle vedoucího radničního odboru životního prostředí Pavla Janeby však nájemníci problém zveličují. "Připadá mi to jako hon na čarodějnice,“ řekl.

Obyvatelé ani životní prostředí podle posudku v ohrožení nebyli
"Nechali jsme si kvůli tomu vypracovat znalecký posudek a v jeho závěru stojí, že zdraví obyvatel ani životní prostředí nebyly ohroženy,“ řekl Janeba.

Upozornil, že se jednalo o dvacet kilogramů azbestocementových trubek. Nicméně připustil, že firma Emila Kulhánka, která potrubí měnila, měla mít oprávnění k nakládání s nebezpečným odpadem. "Sankci jí uložit nemůžeme, případ předáme inspekci životního prostředí,“ dodal.

S trubkami obsahujícími azbest bez oprávnění manipulovala například i jedna firma v Praze, která za to dostala pokutu ve výši dvacet tisíc korun.

"Firmy, které podnikají s odpady, ho většinou mají. Je však pravda, že stavebním společnostem často chybí. Zřejmě ho nepovažují za důležité, když s tímto materiálem nepracují každý den. Jakmile se však dozvědí, že je bude čekat práce tohoto druhu, měly by si ho urychleně vyřídit,“ uvedla Jana Antonínová z brněnského pracoviště inspekce životního prostředí.

Podle Miroslava Staňka z Krajské hygienické stanice v Brně si tyto práce má pohlídat stavební úřad. "My tyto věci nezkoumáme, u podobných podnětů pouze prověřujeme, zda nebylo ohroženo něčí zdraví,“ uvedl Staněk.

Připomněl, že materiál obsahující azbest je nebezpečný, pokud se řeže nebo jinak narušuje jeho struktura. "A i v tomto případě ohrožuje především zdraví lidí, kteří s ním manipulují,“ dodal.