Obora Obelisk mezi Lednicí, Rakvicemi a Podivínem vadí lidem. Proti jejímu rozšiřování sepisují petici. (Ilustrační snímek)

Obora Obelisk mezi Lednicí, Rakvicemi a Podivínem vadí lidem. Proti jejímu rozšiřování sepisují petici. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidem vadí rostoucí obora u Lednice, sepisují proti ní petici

  • 4
Obora Obelisk, kterou soukromý majitel už deset let buduje částečně na území Lednicko-valtického areálu, vadí místním obyvatelům. Oplocený kus přírody se neustále rozšiřuje a lidé proti němu sepisují petici.

Oboru začal budovat myslivec a podnikatel František Fabičovic. Za dráty plotu, který zabírá 450 hektarů mezi Lednicí, Rakvicemi a Podivínem, se nyní téměř nerušeně prohánějí jeleni a daňčí zvěř.

Jenže někteří místní jsou nespokojení. Například proto, že obora částečně omezuje přístup i k památnému obelisku zvanému Facka. Teď se navíc plot ještě o něco více přiblížil k Rakvicím a Fabičovic má zájem o další pozemky. Petici proti rozšiřování obory už kvůli tomu podepsalo přes 900 lidí.

Spor o oboru Obelisk

Problémy začaly, když si podnikatel František Fabičovic oplotil část svých pozemků v památkové zóně Lednicko-valtického areálu. To vadí některým turistům, ochráncům přírody i myslivcům.

Podnikatel naopak tvrdí, že v areálu obory obnovuje přírodu i cesty a hospodaří v ní tak, jak má, a všechny zásahy jsou v souladu s ochranou přírody.

"Je pravda, že majitel obory skupuje na Rakvicku pozemky. V tom mu nemůže nikdo bránit a záleží jen na vlastnících, jestli mu je prodají," říká starosta Rakvic Petr Vajbar. A lidé prodávají.

Fabičovic má zájem také o obecní les Koza. To se nelíbí zdejším myslivcům, kteří by tak ztratili část zajímavé honitby, ale ani dalším obyvatelům obce.

"Nedopusťme, abychom se nejen my, ale také naše děti a vnoučata dívali na krásy rakvické přírody skrze oka drátěného plotu (...), který se nadále posunuje blíže k naší obci," píše se v petici, kterou tento týden dostalo rakvické zastupitelstvo.

Jednání o prodeji lesa zastupitelé odložili o dva týdny. Několikrát už ho řešili. "Pan Fabičovic nám nabízí jiné pozemky v zastavěném území obce i na jejím okraji, které by rád směnil za zalesněná území co nejblíže jeho oboře. Na jednu stranu tu máme petici, která nabádá, abychom se nezbavovali lesů a luk, na druhou stranu musíme myslet na rozvoj obce, která nemá vlastní místa pro výstavbu," načrtl starosta Vajbar.

Proti oboře protestovaly sousední obce už v minulosti, nikdy však nebyla situace tak vyostřená.

Divoká příroda za humny

Kdysi lichtenštejnskému panství teď Fabičovic vrací podobu, jakou mělo místo před regulací řeky Dyje. "Příroda mě baví. Budujeme tu mokřady a vysazujeme původní dřeviny," vysvětloval v lednovém vydání televizního pořadu Tisíc let české myslivosti.

V oboře zahnízdil například orel královský, který tam letos vyvedl tři mláďata. Do budování přírodní krajiny s mokřady a lesy už její majitel investoval desítky milionů korun. Cenné je území i podle vědců z vysokých zemědělských škol.

"Kupuju pozemky, lidi mi je sami nabízejí. Třeba dnes jsem měl šest telefonátů od lidí, kteří mi nabízejí své parcely. A já už je musím odmítat," říká podnikatel.

Naopak se zlobí na myslivce, kteří se všelijak nenápadně snaží hospodařit na jeho pozemcích mimo oboru. "Nic jim neberu, jsou to moje pozemky. Vadí jim, že přijdou o honitbu. Přitom se s nimi nedá domluvit, za mnou nikdy nebyli, že by chtěli dělat na mých pozemcích myslivost," říká absolvent vysoké lesnické školy.

Fabičovicovu oboru chrání plot i brány, které jsou v určené hodiny otevřené. V oboře se smí lidé pohybovat pouze po vyhrazené cestě, která vede z Lednice do Rakvic, a smí navštívit i pískovcový obelisk na památku konce francouzsko-rakouských válek z roku 1798. Po čtvrté odpoledne se však v zimě brány zavírají.

"O nějaké pozemky zřejmě oboru rozšířím, protože ji potřebuji zarovnat, aby v pozemku nebyly zuby," potvrzuje Fabičovic. Fámy o tom, že by však rozšiřoval území chráněné obory až k jezírkům, které těsně sousedí s obcí, vyvrací. "Nikdy neoplotím své pozemky až po jezírka," říká Fabičovic.