Lidem ve Znojmě vadila cedule s nápisem Pohřební ústav na vstupní bráně do historické části města | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidem ve Znojmě vadil nápis „pohřební ústav“, tak ho sundali

  • 3
Nepřehlédnutelnou reklamu měl řadu let Jaroslav Musil na jednom z domů v centru Znojma. Historická budova označovaná za vstupní bránu do hradbami obehnaného centra nesla obří nápis "Pohřební ústav Musil". Označení firmy, která v budově sídlí, ovšem z takzvané Pražské brány sundali.

Radnici a údajně i některým obyvatelům města se prý nápis nelíbil a vedení radnice se rozhodlo nahradit jej kovaným znakem města, znojemskou orlicí.

"Co uvidíte z centra města jako první, když přijíždíte ve směru od Prahy? Vstupní Pražskou bránu," zdůvodnila odstranění nápisu mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Lukrativní plochu pro umístění nápisu opouští Jaroslav Musil jen nerad, avšak po vzájemné dohodě s vedením města. Přitom by nemusel a nebylo by se co divit. Vždyť za tak velký nápis umístěný třeba na billboardu v centru by platil reklamní agentuře tisíce korun.

Lidem ve Znojmě vadila cedule s nápisem Pohřební ústav na vstupní bráně do historické části města

"Je to jen moje dobrá vůle. Přišel za mnou pan starosta a poprosil mě, jestli bychom to nevyměnili za znak. Nakonec jsem souhlasil," uvedl Musil.

Doufá jen, že ztrátou poutače nepřijde jeho firma o část zakázek. "Snad za nás mluví naše kvalitní služby, které ve Znojmě poskytujeme již dvacet let," dodal Musil s tím, že firma budovu na rozdíl od poutače rozhodně neopouští.

Starosta Petr Nezveda tvrdí, že nápis byl trnem v oku řadě obyvatel. Jeho odstranění však nařídit rozhodně nemohl. Dům městu nepatří a nápis odsouhlasili i památkáři.

Nezveda uznává, že Jaroslav Musil tak vyšel městu prostě vstříc. Žádnou podobnou plochu na umístění nápisu přitom město Musilovi oplátkou neposkytlo.

"Adekvátní prostor žádný takový nemáme. Ale domluvili jsme se na nějakých kompenzacích," dodal Nezveda.