Jak se prodlužuje délka života, postihuje demence stále více lidí. (ilustrační foto)

Jak se prodlužuje délka života, postihuje demence stále více lidí. (ilustrační foto) | foto: Reuters

Lidí postižených demencí přibývá, jejich rodiny si musejí pomoci samy

  • 3
Na jižní Moravě je jen málo míst, kam se mohou lidé obrátit s podezřením, že na ně nebo někoho z rodiny začíná doléhat stařecká demence. S tím, jak populace stárne, přitom toto onemocnění postihuje čím dál tím více lidí.

Matka Danuše Popovičové z Brna byla ještě v osmdesáti letech zdatná luštitelka křížovek a čiperná cestovatelka. Dnes však nepoznává své vnuky, nepamatuje si, že byla vdaná, a žije už třetí rok v domově seniorů. Dříve bystrou mysl jí v krátké době zastřela stařecká demence.

"Začalo to nenápadně, někdy v třiaosmdesáti, když zapomínala. Třeba špatně brala léky. Ale ještě se o sebe postarala, uvařila si a tak podobně. Pak dostala mrtvici a už to bylo špatné," popsala Danuše Popovičová.

Na jižní Moravě se v roce 2011 ambulantně léčilo s demencí přes tři tisíce lidí. Další stovky takto nemocných pobývaly nejčastěji v nemocnici, psychiatrické léčebně nebo v léčebně dlouhodobě nemocných.

Přestože populace stárne a demence bude postihovat čím dál tím více lidí, v Jihomoravském kraji chybějí poradny i specializovaná péče.

Poradna pro seniory by měla být v každé větší obci

Například Česká alzheimerovská společnost má v regionu zatím jen dvě kanceláře - v Brně a ve Strážnici.

"Místa, kde lidé získají informace a dozvědí se o dostupných službách, by měla být v každé větší obci. Počet pacientů s demencí bude velmi rychle narůstat," varovala spoluzakladatelka společnosti Iva Holmerová.

Praktickým lékařům přijde často zapomínání u starých lidí normální. Nemělo by.

"Včasný záchyt totiž významně prodlouží první stadium nemoci, kdy má pacient pouze problémy s pamětí. Pokud má někdo pochybnosti, zda se u někoho v rodině nerozbíhá demence, měl by se jít poradit," poznamenal provozovatel domovů pro seniory Jiří Dušek.

Ten přibližně před třemi roky vybudoval domov v Šanově na Znojemsku. Brzy zjistil, že poptávka po kvalitním bydlení a péči pro lidi s demencí je obrovská. Od té doby rozšířil podnik na tři další domovy a šest set lůžek.

Přitížit může i celková narkóza

Popovičovi si museli většinu informací zjistit sami na internetu a od známých. Najít pro matku vhodné umístění dalo práci.

"Jezdili jsme po celém Brně a sháněli, ale čekací doba ve státních zařízeních je všude hrozně dlouhá, třeba čtyři pět let. Mamka navíc vnímá, co se kolem ní děje, takže jsem ji nechtěla dát někam, kde to vypadá jako v nemocnici," přiblížila Popovičová. Nakonec pro ni našli místo v Modřicích u Brna.

Nejčastěji se demence projevuje u lidí starších osmdesáti let a výrazně více u žen. Druhů této choroby je víc. Některé souvisí s Alzheimerovou chorobou, jiné s onemocněním mozkových cév či přímo s mrtvicí. Člověku, který už má problémy, může přitížit i celková narkóza.

"Nemocný zapomíná na schůzky, jména nebo neustále hledá věci. Špatně se orientuje v čase a při řešení složitějších problémů například s penězi," popsal gerontolog Daniel Hudeček. Jakmile senior ztrácí zájem o své okolí a koníčky, změní chování nebo je agresivní, doporučují odborníci vyhledat pomoc specialisty.