Kožešinová farma Moravské Knínice, kde se chovají lišky modré (polární) a lišky stříbrné (obecné), kde se chovají norci (říjen 2010)

Kožešinová farma Moravské Knínice, kde se chovají lišky modré (polární) a lišky stříbrné (obecné), kde se chovají norci (říjen 2010) | foto: svobodazvirat.cz/ michalkolesar.net

Lišky a norky na kožešinových farmách týrají, tvrdí ochránci

  • 4
Záběry pořízené na kožešinových farmách v Moravských Knínicích a Syrovicích na Brněnsku zveřejnilo občanské sdružení Svoboda zvířat. Na fotografiích, které pořídili bez povolení od majitelů farem, jsou zvířata v malých klecích nebo nemocná. Podle ochránců zvířat jsou podmínky, ve kterých zvířata žijí, skandální.

"Je tam například liška, která má tak nemocné oči, že nevidí. Některá zvířata jsou chována v extrémně malých klecích. Farma ani její vybavení zřejmě nejsou nijak opravovány, což může mít velmi negativní dopad na zvířata," uvedla Lucie Moravcová ze sdružení.

Klece jsou podle předpisu, ohradil se majitel farmy

Na farmě v Moravských Knínicích se chovají na kožešinu hlavně lišky, v Syrovicích norci. Majitel syrovické farmy Jiří Drobílek se proti nařčením ochránců zvířat ohradil.

Kožešinová farma Syrovice, kde se chovají norci (říjen 2010)Kožešinová farma Syrovice, kde se chovají norci (říjen 2010)

"Chovám norky už pětadvacet let. Klece jsou podle předpisu, každý rok sem chodí kontroly. A kdybych tu měl nemocná zvířata a neléčil je, tak přece jako podnikatel tratím," řekl majitel syrovické farmy.

Drobílkovi se naopak nelíbí snaha ochránců vypustit chovaná zvířata do přírody. "Ona tam ale pak uhynou," kritizuje.

Kožešinová farma Moravské Knínice, kde se chovají lišky modré (polární) a lišky stříbrné (obecné), kde se chovají norci (říjen 2010)Kožešinová farma Moravské Knínice, kde se chovají lišky modré (polární) a lišky stříbrné (obecné), kde se chovají norci (říjen 2010)Kožešinová farma Moravské Knínice, kde se chovají lišky modré (polární) a lišky stříbrné (obecné), kde se chovají norci (říjen 2010)

Na Drobílkovu farmu si v minulosti stěžovali i místní obyvatelé. Podle bývalého místostarosty Syrovic Vítězslava Puttnera jim ale hlavně vadil zápach, který se kolem farmy šířil.

Ochránci zvířat dlouhodobě kritizují, že zákony jsou ke kožešinovým farmám příliš benevolentní. "Tento krutý průmysl je zakázaný například ve Velké Británii nebo v Rakousku. V Česku se snažíme zákaz prosadit už deset let. Zatím se to nedaří," dodala Moravcová. Tento měsíc proto organizují akci Listopad - měsíc bez kožešin.