Michaela s otcem Leošem Lohniským

Michaela s otcem Leošem Lohniským | foto: Archiv rodiny Lohniských

Lohniský: „Dceři jsem o smrti exmanželky v Rakousku musel říct“

  • 0
Jeho bývalá manželka zemřela při nehodě v Rakousku. Už několik dní Leoš Lohniský čeká, až to definitivně potvrdí testy. Teprve až bude mít v ruce úmrtní list, může začít zařizovat pohřeb. To nejtěžší už má ale pravděpodobně za sebou: to když musel říct své šestileté dceři Michaele, že její matka už nikdy nepřijde domů.

Uběhly přesně dva týdny od doby, kdy se na rakouské dálnici stala dopravní nehoda, při které zemřela Iryna Lohniská. Vaše exmanželka. Kdy jste se o neštěstí poprvé dozvěděl?
První informaci jsem měl v pátek odpoledne. Přišli za mnou domů znojemští policisté a řekli mi, co se stalo.

Zmínili se i o tom, že za nehodu pravděpodobně může rakouská armáda?
Zmínili se, že se o něčem takovém spekuluje v médiích, ale nechtěli to nějak blíž popisovat. Všechno bylo v začátcích, sami moc nevěděli.

Armáda týden po nehodě potvrdila informaci, že vojáci odpálili příliš blízko silnice dýmovnici. Nerozhodl jste se v tu chvíli, že to budete nějak řešit?
Nemůžu zatím nikoho žalovat a ani nic řešit, pokud ještě nejsou jasné výsledky vyšetřování. To pořád probíhá. Až bude jasný viník nebo alespoň spoluviník, můžu zvažovat další kroky.

Rakouská média už o vině armády mluví jako o jasné věci.
To ano, ale já jsem nebyl přímým účastníkem té nehody. Co vím, tak několik přímých účastníků už podalo žaloby, to mi řekli na policii v Rakousku. Ale já musím čekat na oficiální závěry vyšetřování rakouské policie.

Jste kvůli tomu v kontaktu s českou ambasádou?
Už od prvního dne. Jsou velice ochotní, pomáhají, jak se dá. Můžu jim volat ve dne v noci. Sehnali mi i právníka.

Co jste říkal na výroky rakouských armádních velitelů? Zákaz, který dali vojákům, tedy aby nešli na místo nehody pomoci, vysvětlovali tím, že by nebyli na dálnici dobře rozeznatelní.
Když mají akci, jsou asi v maskáčích. Ale na silnici v tu dobu stála kolona aut. Žádná tam už nejela. Vojáci proto nepotřebovali být vidět, potřebovali vidět na ty zraněné.

Jak vám vyšetřovatelé sdělili, že potřebují DNA vaší dcery?
Přes ambasádu. Jeli jsme tam s dcerkou v úterý.

A věděla, proč tam jede?
Musel jsem jí to říct. Ze začátku, ty první dny, jsem váhal a nevěděl jsem, jak jí to vlastně povědět. A jestli vůbec. Ale když jsem se dozvěděl, že musíme jet na porovnání DNA, řekl jsem si, že bude lepší, když bude všechno vědět. Takže když jsme jeli do Rakouska, věděla, o co jde.

Jak se tamní policisté k vám a dceři chovali?
Na policii byli vstřícní a hlavně ohleduplní, vzhledem k tomu, co se stalo a taky že dcerce je šest roků.

Pokud i vyšetřování policie prokáže, že armáda pochybila, máte v plánu to nějak řešit? Třeba formou odškodnění pro dceru?
Jasně. Ale co vím, tak u nás musí být dítěti přidělen opatrovník, který spravuje takovéhle věci. Aby nebylo riziko, že rodič ty peníze použije jinak. Takže to bude zřejmě touto formou. V Rakousku jsem v kontaktu s advokátem, který celý případ sleduje, a až nazná, že je vhodné podat žádost o odškodnění, tak do toho půjdu.

Kvůli dceři?
Ano. Já nemám nárok žádat o nic, protože jsme byli rozvedení, nejsem přímý příbuzný.

Už je to čtrnáct dní. Jak je na tom po psychické stránce vaše rodina?
Nemáme zatím ani úmrtní list. Říkali, že to porovnání může trvat čtyři dny, i měsíc. Všem nám je to ale už jasné. Dávno by se přece ozvala nebo... Takže čekáme na tohle a pak se vyřídí záležitosti kolem převozu a pohřbu. Vyrovnáváme se s tím, snažíme se.

A dcera?
Pro ni je ten dopad samozřejmě nejhorší. Ztratila to nejcennější, co má... Co měla.

Nehoda v Rakousku

Před čtrnácti dny se na rakouské dálnici A22 u obce Korneuburg stala hromadná dopravní nehoda, při které se srazilo šest aut. Tři začala hned hořet. Při nehodě zahynula dvaatřicetiletá Iryna Lohniská ze Znojma. Dalších sedm lidí bylo zraněno. Několik dní poté vyšlo najevo, že nehodu má pravděpodobně na svědomí rakouská armáda. Jeden z vojáků to pod podmínkou zachování anonymity prozradil rakouské televizi. Vojáci podle nejpravděpodobnější verze odpálili dýmovnici o několik desítek metrů blíž silnici, než dovoluje vyhláška. Dálnici zahalil dým, ve kterém se auta srazila. Voják vypověděl, že po odpálení dýmovnice slyšeli nehodu z dálnice. Velitelé jim ale zakázali jít na místo neštěstí a pomoci. Podle některých informací jim dokonce nadiktovali, že v případě výslechu mají všichni svorně tvrdit, že dým mířil na silnici z druhé strany, od lesa. I proto je rakouská veřejnost přesvědčená, že armáda chtěla celou věc ututlat. Nehodu a hlavně její příčiny stále vyšetřuje rakouská policie. Závěry má mít za několik dní. Rodina české oběti Iryny Lohniské čeká na výsledky testů DNA a úmrtní list. Exmanžel oběti, stejně jako česká ambasáda, čeká také na závěry vyšetřování. Pokud se vina vojáků potvrdí, bude pravděpodobně žádat Rakousko o odškodné pro dceru Michaelu.