Plavci v lomu u železničního nádraží v Blansku (10. červenec 2010)

Plavci v lomu u železničního nádraží v Blansku (10. červenec 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kolem zatopeného lomu v Blansku vyroste do dvou měsíců plot

  • 22
Zatopený kamenolom u vlakového nádraží v Blansku obežene v nejbližších týdnech plot. Majitel se totiž konečně dohodl se Správou železniční a dopravní cesty (SŽDC) na podmínkách jeho výstavby. Plavci si tak koupání loni užili naposledy, možnost koupání do dalších let totiž majitel ještě neřešil. Lom nyní bude sloužit jen potápěčům a rybářům.

"Obdrželi jsme nyní kladné vyjádření od SŽDC, do jednoho a půl až dvou měsíců by se zde plot měl objevit," plánuje brněnský podnikatel Leoš Přikryl. Ten lokalitu ležící v těsné blízkosti trati vedoucí z Brna do České Třebové předloni odkoupil od Českých drah, vyjádření potřebná pro vybudování oplocení ale získal až nyní.

Zatopený kamenolom

Leží přímo u železniční trati.

Vodní plocha má rozměry 250 krát 80 metrů, nejhlubší místo má 18 metrů

České dráhy lom v polovině roku 2010 prodaly podnikateli Leoši Přikrylovi s tím, že jej oplotí.

Plot začne vyrůstat v nejbližších týdnech, přístup sem budou mít jen potápěči a rybáři.

Že přírodní koupaliště, za kterým v létě jezdí lidé i z Brna a širokého okolí, obežene plot, si Přikryl sám nevymyslel. Byla to jedna z podmínek, aby mu dráhy pozemek prodaly.

"Je zde koridorová trať Břeclav – Děčín a veliká frekvence spojů, každou hodinu zde jezdí vlaky vyšší kategorie minimálně osmdesátikilometrovou rychlostí, do toho osobní a nákladní doprava. Koupající přecházeli kolejiště ale hlavně odpočívali v jeho těsné blízkosti, hrály si zde děti. Proto bylo oplocení jednou z podmínek prodeje," potvrdila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

O oplocení České dráhy uvažovaly v minulosti už několikrát. Plány ale vždy ztroskotaly na nedostatku financí. "Jak se zhušťovala doprava a zvyšovala se i frekvence návštěvníků, nastal problém. Pro nás byl ale lom zbytný majetek, proto jsme hledali někoho, kdo lokalitu využije a dořeší oplocení," dodala mluvčí.

Podle starosty budou lidé přes plot přelézat

Nový plot bude 370 metrů dlouhý a navázat musí na stávající oplocení opravny trakčního vedení, která v sousedství lomu stojí. Správa železnic Přikrylovi poslala celkem patnáct podmínek výstavby. Na tu také chce dohlížet. "Plot musí stát nejméně tři metry od osy koleje do opravny, musí to být nezávislá stavba, která nebude znemožňovat údržbu trati a na plotě budou tabulky o zákazu vstupu nepovolaných osob," popsal mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Letos se zde místní nevykoupou. Zda napřesrok ano, se řeší. "Jak to bude s koupáním veřejnosti, teprve zvažuji. Muselo by se se SŽDC nějak vyřešit přecházení lidí přes koleje, nechci za to být odpovědný. Můžeme o tom ještě jednat, nyní ale řeším oplocení a lom bude určený pro potápěče a rybáře," nastínil Přikryl. Jako zkušený potápěč chce v někdejším kamenolomu založit potápěčskou školu. Otevřít má ještě letos či příští rok. "Je zde zajímavý terén, čistá voda a viditelné zde jsou i pozůstatky těžby, tyče, zábradlí, vozíky," doplnil podnikatel.

Místní ale nevěří, že oplocení příznivce přírodního koupání odradí. Jen kromě kolejí budou přelézat i plot. "Vlastník má právo si rozhodnout o tom, co zde bude, myslím ale, že lidé tam budou chodit dál. Možná by bylo rozumnější zde ponechat branku než si nechat ničit oplocení," okomentoval vše například blanenský starosta Lubomír Toufar.