Lidé kandidátkám ve Voděradech dali naprosto stejný počet hlasů. Ilustrační snímek

Lidé kandidátkám ve Voděradech dali naprosto stejný počet hlasů. Ilustrační snímek | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Lidé dali kandidátkám stejně hlasů, o vítězi rozhodl los. Teď to řeší soud

  • 0
Ve Voděradech na Blanensku došlo k patové situaci. Dvě kandidátky tam ve volbách dostaly naprosto stejně hlasů. Vítěze tak musel určit los. Jenže to se nelíbí straně, která nakonec nevyhrála. Průběhem losování se proto zabývá soud v Brně. Vypadá to, že neproběhlo správně.

Před čtyřmi lety to bylo ve Voděradech, vesnici nedaleko Boskovic, jednoduché. Ve volbách byla jediná kandidátka, takže bylo dopředu jasné, kdo obsadí sedm míst zastupitelů. Zato letos zdejší výsledky voleb řeší Krajský soud v Brně a je dost možné, že se budou muset opakovat. Nad případem přitom kroutí hlavou i právníci s tím, že nic takového ještě nezažili.

Co se tedy stalo? Ve Voděradech tentokrát šly do voleb dvě kandidátky - původní Nezávislé sdružení kandidátů obce Voděrady okolo starosty Miroslava Opluštila a nové sdružení dosavadního zastupitele Miloše Dufka Voděrady všem. K volbám přišlo 288 lidí, kteří hlasy rozdělili naprosto rovnoměrně. O tom, kdo získá v sedmičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty, tedy musel rozhodnout los.

Počítač se nakonec při losování hned v den voleb přiklonil k Opluštilovu sdružení. Jenže podle poražené strany neproběhlo losování podle regulí. Lídrovi Dufkovi navíc vadí i to, že ve volební komisi byly manželky Opluštila a dalšího zastupitele. „Žádáme přepočítání hlasů, složení volební komise bylo jednostranné,“ uvedl Dufek.

Starosta Opluštil nad tím kroutí hlavou. „Volební komisi stoprocentně věřím. Že v ní seděla moje manželka a žena dalšího zastupitele? Volební zákon to nezakazuje. I protistrana tam mohla mít svého delegáta, ale to by potom nemohli hlasování napadnout. Aby někdo manipuloval s výsledky, musel by být úplně na hlavu,“ míní Opluštil.

U losování nebyli zmocněnci stran

Starosta v tom vidí útok na svoji osobu. „Některým lidem asi ležím v žaludku. Protistrana se navíc nesmířila s tím, že prohrála,“ myslí si. Zatím se ale zdá, že losování neproběhlo správně.

„Po uzavření volebního obvodu následuje přepočet hlasů, ale tím to nekončí. Losovat se musí za účasti zmocněnců dotčených stran, Českého statistického úřadu a zástupce blanenského registračního úřadu. Vznikne protokol, který musejí všichni přítomní podepsat,“ popisuje pražský právník Jan Dufek (s lídrem sdružení Voděrady všem jde pouze o shodu příjmení).

A jisté je, že právě zmocněnci stran se losování neúčastnili. Jestli byly splněny další podmínky, nebylo v době podzimních prázdnin možné zjistit.

Obě sdružení se dohadují, čeká se na rozsudek

Spor obou stran teď zasahuje do života v obci. „Iniciovali jsme schůzku, kde se mělo domluvit, co bude dál. Přišli jsme na úřad, ale starosta nás, slušně řečeno, vykázal. Za vším určitě stojí naše stížnost na volby. Přitom pokud je vše v pořádku, nechápu, proč se na nás zlobí,“ oponuje Dufek.

Jeho sdružení sepsalo dopis, který se objevil v neděli večer ve schránkách vybraných domů. Popisuje v něm rozhodnutí o volebním výsledku i rozpory se starostou.

První muž obce na to už reagoval prohlášením v rozhlase. „Vadí mi nekalé praktiky. Je to nechutné a nejvíce líto je mně normálních občanů, kteří jsou do toho vtahovaní. Doufám, že soud co nejdříve rozhodne a začneme se konečně věnovat pořádné práci,“ přeje si Opluštil.

Soud musí rozhodnout o případu do dvaceti dnů. „Návrh jsme přijali 22. října. Bližší podrobnosti k tomuto případu zatím nemohu sdělit,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Poláchová.

Právník Dufek považuje situaci ve Voděradech za ojedinělou. Nepamatuje, že by strany získaly na chlup stejný počet hlasů. „Je to matematicky velmi nepravděpodobné, ale ve sportce taky občas někdo vyhraje,“ dodal Dufek.

,