Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Martin Mráz , MF DNES

O prvních padesáti bytech rozhodlo losování. Rodiny se nastěhují v červenci

  • 13
V tom, které sociálně slabší rodiny dostanou od Brna městské byty, je jasno. Ve středu o jménech 50 rodin ze 420 rozhodlo losování. V příštích měsících se tito lidé do nových bytů nastěhují.

Přidělení bydlení je součástí projektu Rapid Re-Housing, jehož cílem je pomoci lidem v bytové nouzi a zajistit rodinám žijícím v přelidněných domácnostech samostatné bydlení.

Padesátka vybraných rodin se o tom, že se mohou nastěhovat, dozví postupně. „Každý měsíc odtajníme deset rodin,“ uvedl zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno). Prvním deseti to sdělí do poloviny července a ještě ten měsíc s nimi projednají nájemní smlouvy.

Svou roli v tom, proč nenastěhují všechny vylosované rodiny najednou, hraje i to, že město zatím nemá k dispozici tolik bytů. V téhle chvíli jich mají schválenou polovinu. Zbytek přislíbený.

Smlouva na jeden rok

„Některé městské části už deklarovaly, že dají určitý počet bytů, u některých už to prošlo orgány města, jako třeba u Brna-střed. Nicméně domnívám se, že pokud nepřijde něco velmi neočekávaného, měli bychom mít všech padesát,“ popsal Freund.

Většina bytů se podle něj bude nacházet právě v okolí středu města. Sousedy na to, že se k nim do domu nastěhují lidé, kteří žili na pokraji bezdomovectví nebo třeba na ubytovnách, dopředu nikdo neupozorní. „Dlouho jsme přemýšleli, jakým způsobem pracovat se sousedstvím. Jestli je připravovat na to, že přijde někdo, kdo by mohl mít problémy. Nakonec jsme se rozhodli, že to budeme řešit, až když se problém vyskytne,“ dodal Freund s tím, že nechtěli rodiny předem stigmatizovat.

Noví nájemníci uzavřou smlouvu na jeden rok, platit budou sociální nájemné a pravidelně musejí spolupracovat se sociálními pracovníky.

Brněnské rodiny, které jsou v bytové nouzi, počítala v dubnu Ostravská univerzita. Vybrala jich 420. Z nich vylosovali právě těch padesát, jež dostanou bydlení v následujících měsících. Které z nich upřednostní, zjistí na základě motivačních rozhovorů výzkumníků s vylosovanými lidmi. Zároveň budou výzkumníci v kontaktu s další stovkou rodin, které poslouží jako kontrolní skupina k porovnání, zda se v rodinách s přidělenými byty situace zlepšila. Zda se u nich například zvýšila zaměstnanost nebo školní docházka dětí.