Do České ulice v Brně se 23 let chodilo pro dřevěné hračky nebo výtvory s...

Do České ulice v Brně se 23 let chodilo pro dřevěné hračky nebo výtvory s lidovými motivy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Další tradiční obchod v Brně skončil. Lidovou Lutu nahradí gyros

  • 36
Pokud k vám přijela návštěva ze zahraničí a chtěla si odvézt něco typicky moravského, folklorního a kvalitního, určitě jste ji doprovodili do České ulice v Brně. V prodejně Lidové umělecké tvorby Luta si zájemci vybrali kdeco – od keramiky přes dřevěné hračky po látkové výtvory a moravskými vzory potištěné látky.

Teď obchod po 23 letech na České končí. „Výdělky už nepokrývaly nájem, v centru města se prodejem dárkového zboží a drobotiny udržet nedá,“ řekla bývalá provozovatelka Luty Jana Makarová.

Do České ulice v Brně se 23 let chodilo pro dřevěné hračky nebo výtvory s...

Dodala, že další klasickou kamennou prodejnu zakládat nehodlá, ideálním místem by pro ni z hlediska nabízeného zboží byla galerie s prodejním koutkem. Tradiční umělecká a řemeslná výroba bude dále dostupná v e-shopu obchodu.

Místo Luty bude rychlé občerstvení. Uvolněné prostory využije majitel protější indické restaurace a pizzerie Tora. V místnostech bývalého obchodu udělá Oubi Hamoud prodejnu, kterou hodlá jít proti trendu dovážených potravin.

„Veškeré maso chci brát z místních farem, gyros budu vyrábět sám, nelíbí se mi používání nekvalitních polotovarů z Německa,“ uvedl Hamoud.

Tím, že tradiční vyřezávané panenky a keramické korbele nahradí moderní fast food, se nezabývá. Konec Luty podle něj zavinil úbytek zájmu zákazníků.

„Obchody se jim nevyplatí. Vím, že majitelé z toho už byli unavení, prodej po e-shopu je pro ně výhodnější. Tradice je jedna věc, skutečnost je něco jiného,“ uzavřel restauratér.

Cukrárna od „mamlasů“ odešla po 80 letech

Letos už je to druhý obchod, bez něhož si Brňané nedovedli danou lokalitu představit.

Po osmdesáti letech z domu U Čtyř mamlasů na náměstí Svobody zmizela legendární cukrárna. Její majitel měl stejný problém jako provozovatelka Luty – neměl na vysoký nájem, který po něm chtěl majitel historického domu.

Třiaosmdesátiletý Václav Labský svůj podnik přestěhoval do nedaleké Minoritské ulice. Skončila tak více než dvouletá bitva o záchranu tradičního podniku na původním místě (psali jsme o tom zde).