Hráč vítězného polského týmu na brněnském turnaji v pétanque | foto: Vladimír Husák

Lužánky hostily mezinárodní pohár v pétanque

  • 1
Umění stovek hráčů se stříbrnými koulemi se mohli obdivovat náhodní kolemjdoucí v brněnském parku Lužánky. Dnes tam skončil pátý ročník mezinárodního pétanquového turnaje o Pohár města Brna Vars Cup. Kromě většiny české pétanquové špičky se ho zúčastnily i desítky týmů z jedenácti zemí Evropy.

Své síly změřilo v osmdesáti týmech celkem dvě stě čtyřicet hráčů. "Vedle Čechů, Slováků, Poláků a Maďarů přijeli i soutěžící z Francie, Slovinska, Skotska, Walesu a dorazili také ukrajinští, bulharští a běloruští reprezentanti," shrnul za pořadatele Michal Neumann.

Nikdo z nich nakonec neměl na trojici z Polska. Brněnský pohár si tak domů po zásluze odvezli Andrzej a Jendrzej Slizovi se Szymonem Kubiesou ze Ziwiece. Druhé místo a třetí místo pak obsadili čeští hráči z pétanquových týmů Aura Havlíčkův Brod a Varan Karlovy Vary.

"Principem hry, v níž proti sobě stály vždy dva tříčlenné týmy, ale mohou být i dvou- nebo jednočlenné, je umístit hodem kouli co nejblíž takzvanému košonku, neboli prasátku. Protihráči se pak samozřejmě snaží dostat svou kouli ještě blíž," popsal Neumann.

Společenská hra přišla do Česka z Francie. Vystihuje pomalý a poklidný způsob života na jihu Evropy. "I tak v ní nebývá nouze o dramatické a napínavé momenty," přiblížil Neumann zábavu, které se u nás závodně věnují stovky lidí a která má široké zázemí i v moravské metropoli.

"Jako v jediném městě u nás je v Brně dokonce i městská liga - a to jen díky množství lidí, kteří ke hře přitáhli zase další, ať už své známé, nebo i celé rodiny," pochubil se Neumann.

Výraznou předností pétanque je podle něj to, že se hráči nedělí podle věku, pohlaví nebo zdravotního stavu. "Stejnou šanci na výhru tak můžou mít děti, jejich rodiče nebo i babička s dědečkem," uzavřel člen pořadatelského týmu.