Marek Fišer, který je jedním z hlavních iniciátorů obrody stadionu za...

Marek Fišer, který je jedním z hlavních iniciátorů obrody stadionu za Lužánkami, třímá v Madridu trofej pro vítěze soutěže Stadium Business Awards. | foto: Stadium Business Awards

Příběh Lužánek opět nadchl, v Madridu získal cenu v celosvětové soutěži

  • 72
Na fotbalovém stadionu Santiago Bernabeu v Madridu jsou zvyklí tleskat hvězdám zdejšího Realu Madrid. Ve středu večer se tu aplausu dočkal i příběh z Brna. Stadion za Lužánkami díky němu vyhrál cenu na celosvětové soutěži Stadium Business Awards.

Lužánky porazily i takové značky jako londýnský Arsenal či domov basketbalových Los Angeles Lakers a v soutěži Stadium Business Awards získaly cenu v kategorii udržitelnost a komunita (o nominaci Lužánek jsme psali zde).

„Bylo to hodně velkolepě pojaté, celý večer se odehrával přímo na hřišti. Vyhlašovalo se asi 15 kategorií, my jsme šli na řadu hned první. Byl jsem dost rozrušený, takže už ani nevím, co jsem žblebtl do mikrofonu,“ přiznal Marek Fišer.

Muž, který se vedle bývalého útočníka Petra Švancary zasloužil o znovunabytí slávy legendárního brněnského stadionu za Lužánkami, přebral ocenění, o kterém se ještě nedávno v Brně nikomu ani nesnilo.

Je to završení velkolepého příběhu dlouho upadajícího stadionu. Ten sami fanoušci hnaní směsí nadšení a nostalgie zkultivovali natolik, že se na něm loni v červnu uskutečnila nezapomenutelná Švancarova rozlučka s kariérou, na níž dorazilo přes třicet tisíc diváků.

Od té doby Lužánky sklízejí uznání, což se projevilo i v Madridu. „Hned po příjezdu jsme měli divný pocit, protože za námi všichni chodili a pomalu nás znali jménem. Bylo cítit ve vzduchu, že s námi počítají jako s vítězi,“ popisuje Fišer.

Nový stadion se postupně rýsuje

Brněnská fotbalová pohádka díky mimořádnému dobrovolnickému zápalu nepřestává ohromovat. „Gratulovali nám delegáti z celého světa - Američani, Australani, Novozélanďané. Žena z poroty, která se v Mexiku stará o Aztécký stadion, tvrdila, že naše story zaujala ze všech kategorií úplně nejvíc a neměli jsme konkurenci,“ poznamenal Fišer.

Prestižní ocenění by podle něj mohlo napomoct k naplnění hlavního cíle, který žene brněnské fotbalové nadšence. Tím je výstavba nového stánku na místě ruin starého stadionu.

„Minimálně to vzbudí ještě větší celosvětový zájem. Příběh hodně lidí opravdu chytl a jsou schopni pro jeho pokračování i něco udělat. Američani mi říkali, ať začnu shánět peníze přímo na slavnostním večeru,“ usmál se Fišer.

Ten je rovněž členem projektového týmu, který pracuje na výstavbě nových Lužánek. „S podporou ze světa ale nechci předbíhat, budeme si to muset hlavně odmakat sami. Je tam pořád spousta věcí k vyřešení,“ upozorňuje Fišer.

Dlouho mrtvý projekt však po Švancarově akci výrazně ožil. Nyní už má stadion svou maketu a podle primátora Petra Vokřála (ANO) by měl být hotov do konce roku 2020 (čtěte zde).

Je to obrovská reklama, ale neusneme, hlásí Švancara

Sám Švancara kvůli velkému vytížení na vyhlašování v Madridu chyběl. „Ale když jsem se o našem vítězství dozvěděl, tak jsem si znovu procházel celou tu cestu a při sledování různých videí jsem zamáčkl slzu. Jsme za to neskutečně šťastni a patří za to dík všem partnerům, dobrovolníkům, fanouškům i dalším subjektům, co nám pomohly,“ sdělil bývalý ligový útočník.

„Je to obrovská reklama pro Brno, Zbrojovku a Lužánky. Ale neusneme na vavřínech a půjdeme si dál za hlavním cílem, kterým je vybudování nového stadionu,“ doplnil Švancara.

Připomeňte si, jak loni vypadala Švancarova rozlučka: