Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Není voda, nejsou peníze. Skiareály na jižní Moravě musí stát

  • 15
Pouhé čtyři skiareály fungují na jihu Moravy. Další dva - nové nebo opravené - nejedou. V Nové Lhotě nemají na zasněžování vodu, v Hořicích zase peníze.

Nad dvěma lyžařskými středisky v kraji se vznáší hrozba zániku, přestože jsou nová nebo opravená. Z Nové Lhoty na Hodonínsku a Hořic u Blanska zní i tuto sezonu: „Nezahájíme.“

Pod Bílými Karpaty řeší, že nemají vodu, která by mířila do sněžných děl. V Hořicích zase shánějí peníze, za něž by mohli zasněžovat. Skiareál Nová Lhota je starý pouhých pět let.

„Doplatili jsme na to, že majitelé zanedbali otázku zasněžování. Problém jsme zjistili až po otevření, kdy vyšlo najevo, že se voda rychle vyčerpává a nestačí se doplňovat,“ vysvětlil Jan Styndl, provozovatel střediska.

Zasněžené plochy rychle roztávají

Sjezdovka dlouhá 550 metrů s převýšením 85 metrů tak sloužila lyžařům jen v prvních letech po otevření, kdy napadlo dostatek přírodního sněhu. Loni už byla kvůli teplé zimě zavřená.

„Pokud nenapadne minimálně půl, nebo spíš tři čtvrtě metru sněhu, nedá se o zahájení sezony vůbec ani uvažovat. Stačí, aby vyšlo sluníčko, a zasněžené plochy rychle roztávají. Chtělo by to technický sníh, který je mnohem trvanlivější,“ zdůraznil Petr Holeš, který se momentálně stará o údržbu skiareálu.

Majitelem střediska je obec Nová Lhota. Nechala na své náklady provést několik zkušebních vrtů, které by pomohly nejen lyžařskému areálu, ale i obyvatelům obce – prší zde minimálně. Jenže voda pod zdejší zemí není.

„Ve spolupráci s provozovatelem areálu chceme vybudovat nádrž s objemem čtyři tisíce kubíků vody, která by posloužila k zasněžování,“ uvedl starosta Antonín Okénka.

Sám si přitom uvědomuje, že nádrž problém nemusí vyřešit.

„Nemáme do ní zaručen přítok. Sice do ní povede místní potůček, ale ten není příliš vodnatý a v létě 2015 na několik měsíců úplně vyschl. Budeme se proto muset spoléhat na dešťové srážky,“ přiznal Okénka. Nádrž by obec i provozovatelé rádi vybudovali letos v létě.

Výkop uprostřed sjezdovky

Optimistické vyhlídky vůbec nemají v Blansku. Zdejší radnice sice zmodernizovala zastaralý lyžařský areál v místní části Hořice, ležící na kopci nad městem, a před šesti lety jej předala do užívání TJ Sokol. Jenže sokoli nejsou schopni areál ve výšce 460 metrů nad mořem provozovat bez dalších investic do umělého zasněžování a technického vybavení.

Po pár letech provozu tak vleky stojí i letos. Potřebné peníze sokoli nemají, nepodařilo se jim získat ani dotace, údajně hlavně kvůli tomu, že pozemky stále patří městu.

„Letos, stejně jako loni, vše navíc komplikuje výkop, který máme uprostřed obou sjezdovek. Dokončené stále nejsou přivaděče do Blanska. I kdyby napadly dva metry přírodního sněhu, sezonu nespustíme,“ tvrdí předseda blanenské TJ Sokol Jiří Škaroupka.

Areál, který za dobrých podmínek nabízí dva vleky i večerní osvětlení, nechce provozovat ani město. A TJ Sokol marně hledá bohatého investora, který by provoz skiareálu, vzdáleného 25 kilometrů od Brna, převzal.

,