Nový a starý primátor. Ustavující zastupitelstvo na brněnském magistrátu - Petr...

Nový a starý primátor. Ustavující zastupitelstvo na brněnském magistrátu - Petr Vokřál (vlevo) diskutuje s Romanem Onderkou (uprostřed). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Má vliv v ČSSD. Bývalý primátor Onderka hledá práci u přátel

  • 33
Roman Onderka je po osmi letech bez práce. Místo podle zákulisních informací může dostat od Miloše Zemana či Michala Haška - postav rok starého puče v ČSSD, se kterým exprimátor pomáhal. Hašek se už takto postaral o bývalého místostarostu Brna-střed Sázavského, udělal si z něj poradce.

„Do předsednictva ČSSD delegáti zvolili přítele Romana Onderku,“ oznámil před čtrnácti dny šéf jihomoravské ČSSD a „haškovec“ Zdeněk Dufek. Bylo těsně po blanenském kongresu sociálních demokratů. A nikdo ze stovky přítomných členů krajské ČSSD Onderkovi nevyčetl, že pro stranu ve volbách neuhájil druhé největší město v republice. „Přítel“, jak se sociální demokraté oslovují, zůstal i v čele vlivné brněnské ČSSD.

Bývalému primátorovi však po volbách chybí to podstatné - placená práce. Na oplátku svému budoucímu zaměstnavateli může nabídnout vliv v ČSSD. A to tři měsíce před sjezdem sociální demokracie, na kterém se bude volit nové vedení, může být nadmíru žádaná komodita. I proto, že zatím se zdá, že situaci má pevně v rukou její současný předseda Bohuslav Sobotka.

Zeptat se přímo Onderky, kam směřuje, přitom není jednoduché. Na dotazy MF DNES zaslané na e-mail ani na SMS po třech dnech neodpověděl. „Dotazy mu můžu maximálně přeposlat i já,“ uvedla tajemnice brněnské městské organizace ČSSD Gabriela Burdychová s tím, že jiný kontakt s šéfem své vlastní buňky nemá.

Jak už MF DNES napsala, zájem by o Onderku mohl mít prezident Miloš Zeman. V pražských kuloárech zní, že po problémech svého kancléře Vratislava Mynáře se získáním bezpečnostní prověrky chce na Hrad „vytáhnout“ někoho z Moravy. A Onderka se nabízí.

Sice se neúčastnil lánské schůzky pučistů, ale právě on na předsednictvu ČSSD přednesl návrh na odvolání Sobotky z vyjednávacího týmu, a tím celý Haškův puč proti předsedovi vlastní strany odstartoval. A do stejné židle v předsednictvu strany ho jihomoravský kongres v Blansku teď vyslal opět. Zeman by přitom jmenováním Onderky jistě povzbudil stále existující křídlo „pučistů“ v ČSSD.

Najde Onderka místo u svého kolegy na kraji?

A postarat se o Onderku by mohl i jeden z pučistů. Informované zdroje spekulovaly například o tom, že by Onderka mohl i přes své diskutabilní jazykové znalosti skončit na krajském zastoupení v Bruselu. Jihomoravský hejtman Hašek má ale k dispozici pro podobné případy i další místa přímo na krajském úřadu (více zde).

„Roman Onderka není zaměstnancem Jihomoravského kraje ani žádné krajem zřizované organizace a nemá ani s žádným krajským subjektem uzavřenou externí smlouvu o spolupráci,“ konstatovala ve středu mluvčí jihomoravského krajského úřadu Denisa Kapitančiková. Na dotaz, zda o případném zaměstnání krajské vedení s Onderkou jedná, ale už mluvčí neodpověděla.

Angažmá na kraji se přitom v případě Onderky nejeví jako nepravděpodobný scénář. Podobný model už tu totiž byl. Zejména jako krajské poradce totiž Hašek lidi, které se mu hodí jako spojenci, vyplácí s oblibou.

U Haška už pracuje bezprizorní bývalý místostarosta

MF DNES například nedávno informovala, že se poradcem kraje stal po odchodu do civilu bývalý šéf hradecké expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roman Těžký.

A podle nejnovějšího zjištění MF DNES nyní Hašek „zaopatřil“ Onderkova stranického kolegu, který se po volbách také ocitl bez práce.

Pavla Sázavského (ČSSD) připravila volební porážka v polovině listopadu o křeslo místostarosty Brna-střed. Z veřejných peněz ale bude placený dále. Už od 1. listopadu totiž Sázavského udělal Hašek poradcem Jihomoravského kraje pro sport a tělovýchovu.

Sázavský tvrdí, že je na to ideální osoba. „Šest let z posledních osmi jsem byl předsedou sportovní komise,“ uvedl bývalý místostarosta.

O funkci se ale prý nehlásil sám, nabídl mu ji Hašek. A jihomoravský hejtman k tomu může mít, podobně jako u Onderky, i jiný důvod než Sázavského odborné kvality. Na prvním zastupitelstvu nová magistrátní koalice sice schválila návrh na odvolání Sázavského jako zástupce Brna z dozorčí rady firmy Automotodromu Brno. Další valná hromada akciové společnosti, kde se tak podle zákona může skutečně stát, se ale koná až za půl roku.

Do té doby bude mít Sázavský přístup k exkluzivním informacím firmy, kterou Hašek v minulých týdnech posunul na druhou kolej v jednání o pořádání Velké ceny v Brně. Hašek totiž chce, aby podnik za desítky milionů korun pořádala krajem založená firma s ručením omezeným. To protikorupční odborníci kritizují jako nadmíru neprůhledné a Haškův postup se vůbec nelíbí ani vedení Automotodromu.

„Hejtmanovi budu při dodržení daných právních mantinelů radit i v této oblasti. Zachování Velké ceny by měla být priorita číslo jedna,“ dodal Sázavský.

Kolik za poradenství dostává, říci ale nechtěl s odkazem na to, že výše odměny „není neslušná“. Podle Kapitančikové pobírá 400 korun na hodinu. Celkem si za měsíc může vydělat až 32 tisíc korun.