Protestní akce proti kácení stromů na Horníkové: Nesehnutí přišlo na brněnský odbor životního prostředí s větvemi a transparenty

Protestní akce proti kácení stromů na Horníkové: Nesehnutí přišlo na brněnský odbor životního prostředí s větvemi a transparenty | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Magistrát prohrává, borovice v Líšni padly neprávem

  • 6
Pokácení čtyř set borovic mezi školou a poliklinikou v Líšni je nelegální, potvrdil ombudsman. Povolení k němu vydala líšeňská radnice a brněnský magistrát, avšak v rozporu s územním plánem. Stavba tedy nevznikne a lesík byl pokácen zbytečně.

Otakar Motejl ve své zprávě dal za pravdu ekologům z Nesehnutí. Ti tvrdí, že realizace stavby v dané lokalitě je v rozporu s územním plánem města Brna.

kácení v Líšni

Zamotaná historie začíná už v prosinci 2006. Tehdy si developerská firma Qary zažádala o územní rozhodnutí, na základě kterého měly na ulici Horníkova v Líšni vyrůst nové bytové domy a ubytovny.

Proti tomu se vzbouřili místní. Báli se nájemníků ubytovny i úbytku zeleně. Proti záměru protestovali také aktivisté z Nesehnutí. Ti žádost o územní rozhodnutí žalovali.

Borovice pokáceli

Firma si však rychle opatřila stavební povolení od takzvaného autorizovaného inspektora. Na jeho základě stavbu posvětil líšeňský stavební úřad územním rozhodnutím a následně i brněnský magistrát, navíc mu dali povolení ihned kácet.

Borovice tedy nakonec padly. Krajský soud v Brně ovšem mezitím územní rozhodnutí zrušil. Magistrátní úředníci se hájí tím, že v době rozhodnutí nevěděli o rozsudku krajského soudu, ještě před vydáním souhlasu s kácením však na soud posílali kasační stížnost. A málokdo podává kasační stížnost k rozsudku, o kterém neví.

Úřady tak udělaly několik podivných chyb. "Nejvýraznějším porušením zákona trpělo to prvoinstanční rozhodnutí stavebního úřadu v Líšni. Na magistrátu se chybovalo taky - odbor životního prostředí jako kontrolní mechanismus selhal, odsouhlasení se dělo mechanicky," připustil náměstek primátora Martin Ander.

Případ nekončí

Ombudsmanovo slovo už je tak druhé rozhodnutí, které jednání firem i úřadů zpochybňuje. Případ zatím není u konce. "Kauza dosud není ukončena, to pochybení na straně magistrátu Brna ombudsman zjistil. Do půlky ledna se dá očekávat vyjádření stran," říká k tomu ombudsmanova zástupkyně Iva Hrazdílková.

Zajímavé na celém případu je i fakt, že byty v plánované lokalitě jsou na internetu stále k prodeji. Územní rozhodnutí je však zrušeno, stavět se tedy nezačne. Firma Qary tak prodává produkt, který nemůže vzniknout.