Například starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS) si působením v orgánech městských společností vydělal více než milion korun.

Například starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS) si působením v orgánech městských společností vydělal více než milion korun. | foto: Monika Hlaváčková, MAFRA

Jihomoravští politici si vydělali bokem i milion, jiní si vzali půjčky

  • 4
Redaktoři MF DNES nahlédli do čestných prohlášení o majetku jihomoravských politiků za minulý rok. Ti přehled odevzdávali do konce června. Řadu úřadů ale i tak žádost o poskytnutí informací zaskočila.

Břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) dostává za svoji funkci plný plat z veřejných peněz. Kromě toho si navíc loni přišel podle majetkového přiznání na necelého půlmilionu korun díky své chirurgické ambulanci.

Vyplývá to z majetkového přiznání, které politik předložil Městskému úřadu v Břeclavi. „Já sám ordinuji jen hodinu a půl týdně. Na mé IČO ale v ambulanci pracují i jiní lékaři, část jejich peněz díky tomu plyne na můj účet,“ vysvětlil Ryšavý.

Bez politikova vysvětlení by však člověk nahlížející do majetkového přiznání nemusel původu peněz rozumět. Zákon totiž nevyžaduje, aby politici uváděli informace v kontextu, spokojí se s pouhým výčtem funkcí, příjmů či závazků.

Složitě dostupná přiznání

Majetková přiznání předkládají politici podle zákona o střetu zájmů vždy na úřadě, kde působí. Odevzdat údaje za kalendářní rok musí vždy do 30. června roku dalšího.

Ručně vyplněné formuláře jsou komukoliv dostupné zdarma podle pravidel, která si každý úřad stanoví na základě zákona. Žadatel o informace musí vyplnit formulář žádosti a odevzdat ho (obvykle osobně) úřadu. Poté může do přiznání nahlédnout, opsat si je či nahlížet do elektronické podoby formulářů. Vstřícnost úřadů se však liší.

Údaje i způsob vyplňování zákonem stanovených formulářů navíc často nejsou jednotné ani v rámci jednoho úřadu.

Například jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v majetkovém přiznání na Jihomoravském krajském úřadě podrobně rozepisuje i svůj příjem za funkci poslance. Jeho náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL) naopak na kraji pouze uvedl, že je současně senátorem.

Informace o výši senátorského příjmu ale chybí. A údaj o výši jeho platu v krajské funkci je k dohledání jen v přiznání uloženém v Senátu.

Jestliže přitom veřejní funkcionáři při podávání majetkových přiznání udělají chybu, dopouští se přestupku. Úřad se o něm ovšem nejdříve musí dozvědět, na nesrovnalost tak většinou někdo musí upozornit.

Leckteré úřady mají ale potíže i s tím, aby lidem nahlédnutí vůbec umožnily. Třeba jen proto, že na menších obcích o službu dlouho nikdo nežádal. Situaci komplikují také letní dovolené.

Zbylí úředníci tak tápou v tom, kdo může čerstvá data zájemcům začátkem července poskytnout k nahlédnutí. V Blansku zase kvůli technické chybě lidé do registru nahlížet mohli, chyběly tam však údaje.

„Po upozornění dvou žadatelů o informace jsme zjistili technický problém. Vyřešili jsme ho s poskytovatelem programu,“ řekla Michaela Knotková ze sekretariátu starosty.

Zadlužený Škromach i Hašek

Když už se lidé k majetkovým přiznáním dostanou, dozví se, že řada politiků je zadlužená. Například hodonínský senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) přiznává hypotéku na 72 tisíc korun.

O řád vyšší závazky má náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý (KDU-ČSL), který má dva úvěry celkem za více než 700 tisíc korun.

A úvěry v celkové výši přes dva miliony korun si loni vzal i brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který si také koupil polovinu rekreačního objektu s pozemky za jeden a půl milionu.

Pět let se táhne dluh i za hejtmanem Haškem, který si půjčil 750 tisíc korun od biskupa Církve československé husitské a starosty Újezdu u Brna Jana Hradila (nez.).

Kvůli Hradilově podnikání ve zdravotnické firmě, která spolupracuje s krajskými nemocnicemi, se přitom Hradil s Haškem v minulosti ocitli v podezření ze střetu zájmů. Oni sami to však popírají.

Z částky, kterou dluží Hradilovi, zatím Hašek stále nezaplatil ani korunu. Podle smlouvy, kterou Hašek loni poskytl MF DNES, ovšem nemusí nikam spěchat. Peníze musí být splaceny letos v prosinci. Podrobnosti o způsobu ani termínech splácení smlouva neupravuje.

„Půjčku letos splatím podle smlouvy,“ vzkazuje Hašek (ČSSD). Místo splácení dluhu rozdává Hašek jako hejtman část svého platu poslance na dobročinné účely, loni to bylo 470 tisíc korun.

Další politici si naopak ke svému hlavnímu příjmu i přivydělají. Podobně jako Ryšavý má díky živnostenskému oprávnění na zámečnictví a hostinskou činnost další příjem třeba náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD). Podle formuláře si tím loni vydělal necelých 113 tisíc korun.

Šťástkův milion na přilepšenou

Starosta městské části Brno-střed a šéf klubu zastupitelů ODS na brněnském magistrátu Libor Šťástka si zase ke svému platu přilepšil více než milionem korun díky působení v orgánech městských společností jako jsou Dopravní podnik města Brna či Brněnské komunikace.

Řada dalších politiků mohla mít z podobných funkcí také příjmy, do sta tisíc korun je ale vůbec nemusí uvádět.

Naopak náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS) podle svého majetkového přiznání nic většího nekoupila, nikde si nepůjčila a kromě své funkce náměstkyně nemá ani žádný vedlejší příjem.