Dům, který navrhl slavný architekt Fuchs, si majitel upravuje podle sebe

Dům, který navrhl slavný architekt Fuchs, si majitel upravuje podle sebe | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Majitel přestavěl dům od slavného architekta Fuchse. Bez povolení

  • 20
Významný architekt Bohuslav Fuchs by se asi divil, kdyby se dnes podíval na své dílo v brněnských Žabovřeskách. Na jednom ze tří sousedících funkcionalistických domků v Petřvaldově ulici, které nesou stejně jako další desítky staveb v Brně jeho rukopis, vyrostla půlmetrová nástavba.

A to přes odpor památkářů a magistrátního Odboru památkové péče.

"V domě se měla kvůli zatékání jen vyměňovat střecha. Žádná další stavba nebyla povolena," sdělila architektka Eva Búřilová z Národního památkového ústavu v Brně. Dodala, že k takovému zvednutí střechy by majitel domu Jan Vokál rozhodně potřeboval povolení památkářů. To ale nedostal.

Majitel si dům upravuje svévolně
"Za opravu střechy majitel schoval její zvednutí. Svévolně si ji navíc upravil z ploché na spádovou, a tím se změnil vzhled památkově chráněného domu. Teď řešíme, co se s tím dá dělat," konstatoval šéf odboru památkové péče Martin Zedníček.

Stavební úřad brněnského magistrátu už s Vokálem zahájil řízení o odstranění nepovolené stavby.

"Se zvednutím střechy nemůžeme v žádném případě souhlasit a trváme na tom, že takzvaná atika měla být nižší. Ke změně její výšky neměl majitel povolení," tvrdí Zedníček.

Jenže majitel domu Jan Vokál si podle památkářů dělá, co chce. "Byl to hrubý zásah do vzhledu domu. Doufám, že stavební úřad nařídí odstranění," podotkl Zedníček.

Vokál: Střecha byla v havarijním stavu
Vokál se však brání. "Nevím, jestli jde o půlmetrové zvednutí. Střechu jsem zvedl jen na úroveň sousedního domu. Byla navíc v havarijním stavu," reagoval majitel na dotaz, proč stavěl na památkově chráněném domě bez povolení.

Podle něj bylo potřeba kvůli zatékání střechu úplně vyměnit, protože odvod dešťové vody vnitřkem domu už dlouho nefunguje. "Voda se proto svádí po zadní stěně. Navrhoval jsem řešení, čekám na vyjádření," dodal Vokál.

Jenže podle Zedníčka chce Vokál jenom zpětně legalizovat stavbu, kterou neměl od památkářů ani brněnského magistrátu povolenou.

Dům už trpěl, kvůli oknům
To však rozsoudí až stavební úřad, který se nyní problémem zabývá. K závěru zatím nedospěl. "Řízení o odstranění stavby zatím nebylo ukončeno," potvrdil Zedníček. Není to poprvé, co Fuchsův dům v Petřvaldské ulici "trpí".

Bývalý majitel domu totiž kdysi nechal do dvou pater vsadit místo klasických "kastlových" dřevěná eurookna, a do jednoho patra dokonce plastová okna. Památkáři to ale nepovolili a zásadně s tím nesouhlasili. "Vedli jsme řízení o odstranění stavby a okna se nakonec musela vyměnit," sdělila architektka Búřilová z Národního památkového ústavu.

Vokál však tvrdí, že o povolení vyměnit plastová okna v části domu za dřevěná sám požádal.

Řadový rodinný trojdům s železobetonovou skeletovou konstrukcí v kolonii "Nový dům" v Žabovřeskách vznikl v roce 1928 a patřil do meziválečné výstavy soudobého bydlení. Avantgardní stavby Bohuslava Fuchse protkávají celé město. Podle architektů patří svou hodnotou k významným dílům české moderní architektury.