Soudce má prý závažné důkazy svědčící o tom, že manželé Rosnerovy týrali děti

Soudce má prý závažné důkazy svědčící o tom, že manželé Rosnerovy týrali děti | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mám závažné důkazy, že týrali svěřené děti, říká soudce o Rosnerových

  • 6
Manželé Rosnerovi ze Slavkova u Brna se okolnímu světu jevili jako mimořádně obětaví lidé. Tak obětaví, že to ostatní jen stěží chápali – místo budování majetku či hledání zajímavých zážitků toužili po tom, aby se mohli starat o co nejvíce postižených dětí. Ve dne v noci. Mnoho let. Dokud děti nedospějí.

Za pětadvacet let měli takových dětí čtrnáct. A dostali za to i medaile od prezidenta.

Někdo Rosnerovy obdivoval, jiným se zdáli až podezřelí. Ale nikdo z lidí, kteří je znají, nečekal, že příběh této pečovatelské posedlosti bude mít tak drsný konec. Oba skončili ve vazbě kvůli podezření, že děti týrali.

Proč si toho naložili tolik? "To souvisí s jejich osobností a konstelací v rodině," soudí známý psycholog, manželský poradce a autor mnoha populárních psychologických knih Tomáš Novák.

Manžele Rosnerovy zná dobře. Kdysi na ně vypracoval posudek, v době, kdy žádali o osvojení prvních dětí. Nevyzněl pro ně nejlépe, ale proč, to nyní psycholog nechce komentovat.

"Mohu jen říct, že v kontextu nových informací jsem si jistý, že jsem to vyšetření udělal správně," řekl pouze a dodal, že kvůli zachování lékařského tajemství se k tomu nebude více vyjadřovat.

Manžele Rosnerovy však brání. "Vychovat takové množství složitých dětí je nad lidské schopnosti. Je to, jako by strojvůdce měl jet týden beze spánku na lokomotivě. Naložili si toho moc a není podle mne nikdo, kdo by něco podobného zvládl," dodal.

A podivil se i nad tím, že jim úřady nezabránily, aby si brali další a další děti.

Manželé Rosnerovi před třemi lety dostali od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy a to je snad ještě více utvrdilo v tom, že všechno dělají správně a mají právo bojovat za další děti.

O tom, že Rosnerovi si vzali příliš velké sousto, je přesvědčena i vedoucí odboru sociálních věcí vyškovské radnice Jitka Koblížková.

"Včera ráno jsem si uvařila kávu, poseděla na terase a myslela přitom na paní Blaženu Rosnerovou. Jak jí asi musí být, jak se cítí v cele. Jí kasárenskou stravu a společnost jí dělají třeba příživnice, které nikdy pro nikoho nic neudělaly," říká vedoucí oboru sociálních věcí vyškovské radnice Jitka Koblížková.

Rosnerovy už několik let nemá v "referátu", ale byla u toho, když si bezdětní manželé adoptovali první i druhé dítě a pak jich do své péče chtěli stále více a více. "Nic špatného jsem na ně nikdy neslyšela, ale udivovala i trochu rozčilovala jejich zarputilost získávat do péče další děti," říká.

A přiznala, že to Blaženě Rosnerové i vymlouvala. "Říkala jsem jí, že tím zasvětí celý život jen pračce a kastrolům. Že si toho na sebe bere moc, že jednou dojdou síly a bude si potřebovat odpočinout a jít mezi lidi."

Nedala si to vymluvit a podle Jitky Koblížkové sbíráním další dětí tak trochu chtěla vyhovět svému manželovi Lubomíru Rosnerovi. Jenže ten chodil do práce a nebyl jako jeho manželka uvázaný doma u dětí jako pes u boudy.

A když jim v tom úřady bránily, našli si k dětem cestu jinak. "Zvolili takovou kličku. U každého dalšího dítěte by museli znovu projít celým cyklem různých testů a školení, obcházeli to ale tím, že si žádali na soud o svěření konkrétního dítěte. Pak nemuseli být evidovaní jako žadatelé o pěstounskou péči a vyhnuli se i všem testům," uvedla Jarmila Bisomová z odboru sociálních věcí Krajského úřadu v Brně.

Rosnerovi tak získali poslední dvě děti, jedním z nich bylo i jejich nevlastní vnouče. A právě kvůli tomuto postupu letos v lednu ztratili statut zařízení pro výkon pěstounské péče. Přišli tak i o proplácení jedné desetiny nákladů na dítě i o zvláštní příspěvky z kraje.

I tak se většině lidí, kteří je znají, zdá velmi kruté, že jsou nyní ve vazbě. "Chtěl jsem tak předejít ovlivňování svědků," vysvětluje vyškovský soudce Petr Ševčík.

Nevylučuje, že jsou nevinní, ale tvrdí, že má opravdu závažné důkazy o tom, že svěřené děti týrali. Podle něj jen vazba znemožní jakýkoliv kontakt s nimi a neohrozí vyšetřování celého případu.

,