Vlastní cestou. Inženýři Ivana a Ivo, kteří oba pracují v IT, o sobě říkají, že se nikdy nenechali svazovat konvencemi. I proto si po svatbě zvolili nové příjmení Jedineční. | foto: Richard Schneider

Vzali se a teď jsou Jedineční. Manželé ze Znojma si změnili příjmení

  • 269
Tak dlouho pátrali v rodokmenech po příjmení, které by chtěli jako manželé nosit, až si vymysleli svoje vlastní. Ivana Koláčková a Ivo Kostrhoun ze Znojma se v červenci vzali. Novomanželé se nyní jmenují Jedineční.

„Nechtěli jsme svoje příjmení. Už jsem se necítila být Koláčkovou, chtělo to změnu. Manželovo příjmení Kostrhoun bylo zase kostrbaté,“ vypráví osmadvacetiletá Ivana Jedinečná.

Původně pátrali po příjmení svých předků asi tři čtyři generace dozadu. Ve hře bylo i jméno Chromý po manželově pradědovi.

„Patřil mu dům, který právě rekonstruujeme v Olbramkostele. Mně to jméno připadalo hodně citově zabarvené a ne úplně hezké, i když k němu měl můj muž citový vztah, nakonec od něj ustoupil,“ vysvětluje Jedinečná.

A tak snoubenci pátrali dál. Nešlo totiž o momentální nápad, změnu jména plánovali několik let. Nakonec místo toho, aby znovu pokračovali v rodu, který již v minulosti zanikl, založili svůj vlastní.

Směšné jméno změní za stovku, jiné za tisícovku

Jedineční jsou sice jediní, jinak ale nejsou žádosti o změnu příjmení neobvyklé. Jen ty důvody jsou většinou prozaičtější. Tím nejčastějším je návrat k původnímu příjmení po rozvodu, potvrzuje vedoucí matriky městské části Brno-střed Markéta Tintěrová. „Ze zákona povoluje matriční úřad změnu příjmení hanlivého, směšného, nebo je-li pro to vážný důvod. Ten je zcela individuální,“ říká.

Stává se, že matrika žádosti o změnu příjmení nevyhoví?
Na změnu příjmení není právní nárok a je na zvážení matričního úřadu, jak žádost posoudí. Odmítnutí žádosti se však děje jen v ojedinělých případech.

Z jakého důvodu si lidé příjmení mění nejčastěji?
Nejspíš kvůli rozvodu manželství a vrácení se k příjmení užívanému před sňatkem nebo k příjmení rodnému. Často se také stává, že matka nezletilých dětí uzavře nové manželství a chce, aby všechny její děti nesly stejné příjmení jako celá rodina, ve které vyrůstají.

Nechávají si lidé měnit příjmení jen proto, že se jim nelíbí?
Většinou je to spíš proto, že je nějak narušena vazba na osobu nebo rodinu, jejíž příjmení žadatel nosí.

Kolik změna příjmení stojí?
Za změnu příjmení směšného, hanlivého nebo za změnu na dřívější jméno žadatel zaplatí sto korun, v ostatních případech tisíc korun.

Rozhodnutí padlo letos na silvestra. Pomohli přitom ještě dva přátelé. Celé to vzniklo, když vymýšleli superlativy a synonyma k přídavnému jménu nejlepší. „Manžel vyslovil jedinečný a to se ujalo. A vydrželo to i po silvestru,“ směje se novomanželka.

Mysleli, že budou blázni. Ale rodina to přijala kladně, říkají manželé

Že jsou jediní v republice s tímto příjmením, se dozvěděli až po svatbě od strýce. Ten chtěl novomanžele uvést do stromu života, který vytváří. Příjmení si jako první změnila budoucí nevěsta, do svazku manželského vstupovala s jen týden starým občanským průkazem.

„Mysleli jsme, že příjmení si můžeme změnit zároveň se svatbou. Ale z právního hlediska to nejde, jméno můžete převzít jen po jednom z partnerů. Vyřízení na matrice trvalo asi týden,“ popisuje.

A po svatbě přijal její nové příjmení i manžel.

Reakce rodiny je příjemně překvapily. „Nechali jsme si to jako překvapení. Někomu jsme to řekli týden před svatbou, dalším při obřadu. Nechtěli jsme poslouchat, že jsme blázni. Nakonec jsme vyslechli jen kladné reakce,“ usmívá se Jedinečná.

Svůj plán předem konzultovali jen s tatínkem ženicha, ten ale na pokračování svého jména nijak netrval. Jako legraci to dlouho brali jejich přátelé. A od kolegů v práci ještě teď občas vyslechnou vtipné poznámky. „Někteří tomu dodnes nevěří. Jsme častým terčem srandy, ale jen v tom pozitivním smyslu,“ dodává.

Jsme teď víc zamilovaní, směje se Jedinečná

Na nové jméno si zvykla hned, při představování jí ale někdy hraje úsměv na rtech. A díky novému příjmení se cítí svobodnější.

Vlastní cestou. Inženýři Ivana a Ivo, kteří oba pracují v IT, o sobě říkají, že...

„Jsem na začátku. Nikdo mi nemůže říkat, že zneuctím rodinné jméno, když udělám to nebo ono. Je to čistě jen moje a manželova věc,“ vysvětluje Jedinečná.

„Ve svém starém příjmení jsem se necítila. Ne že by se mi nelíbilo, ale měla jsem potřebu ho změnit. Jsem přesvědčená, že ovlivňuje i osud a konání člověka, možná i trochu charakter. A cítíme se teď víc zamilovaní,“ směje se a dodává, že až po letech bude moci zhodnotit, jak jim nové příjmení změnilo život.

Na svatební cestu jeli se svými známými, kteří se na zrodu nového příjmení podíleli. „Kamarád tvrdil, že když se přejmenujeme, tak si také změní jméno - na Nejlepší. Takže je možné, že ve Znojmě budeme mít další ojedinělé příjmení,“ uzavírá se smíchem.