Počet narkomanů v Brně nestoupá ani neklesá (ilustrační snímek).

Počet narkomanů v Brně nestoupá ani neklesá (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Marihuana je v Brně stále oblíbenější, heroin už narkomany netáhne

  • 0
Počet narkomanů závislých na tvrdých drogách se v Brně ustálil. Pervitin a heroin už ztratily na atraktivitě, stále oblíbenější je ale "lehčí" marihuana. Město letos na boj s drogami vyhradilo 7 milionů korun.

Tvrdé drogy si v Brně píchá patnáct set až dva tisíce lidí. Jejich počet se v posledních letech ustálil a neroste, podle expertů z brněnského magistrátu je to dobrá zpráva. V následujících čtyřech letech se proto odborníci zaměří víc na prevenci mezi dětmi a dospívajícími.

Drogově závislí v Brně

V Brně je podle odhadů patnáct set až dva tisíce lidí, kteří jsou závislí na tvrdých drogách. Nejčastěji je jim okolo dvaceti až třiceti let, pracovníci z Podaných rukou ale pomáhají i patnáctiletým nebo padesátiletým závislým.

Tito lidé berou většinou amfetamin, pervitin nebo heroin. Dříve módní droga extáze už je podle odborníků za zenitem, populární je ale opět třeba kokain či "taneční droga" mefedron.

Město Brno letos vyčlenilo na boj proti drogám sedm milionů korun.

"Chceme podchytit drogy u mládeže. Na preventivní projekty a další služby se vydá letos víc peněz než dříve," řekla náměstkyně primátora Brna Jana Bohuňovská (ODS).

Brno přidělí letos na boj proti drogám dohromady sedm milionů korun. Čili ve srovnání s předchozími roky přibližně o dva miliony více. Nový postup musí ještě schválit zastupitelé.

Odvykací centra v Bronxu

Ačkoliv závislých dětí sice nijak výrazně nepřibývá, problematika malých narkomanů se podle expertů dlouhodobě neřeší. Například ředitel brněnské pobočky sdružení Podané ruce Jiří Libra apeluje, že je potřeba zlepšit služby pro závislé děti. Odvykací zařízení na ně totiž nebývají připravená.

"Z praxe vím, že tam často nevydrží ani den," popsal Libra. A také radí, aby se odvykací centra zřídila přímo v lokalitách, kde mnoho malých narkomanů žije. Tedy v oblasti takzvaného brněnského Bronxu, v okolí ulic Cejl a Bratislavská.

"Obyvatelé této problémové lokality nikam přes půl města jezdit nebudou," říká Libra.

Heroin a pervitin už nejsou atraktivní

Dobrou zprávou je, že se počet narkomanů, kteří si píchají tvrdé drogy, v Brně ustálil. Sice neklesá, ale ani neroste, jak tomu bylo v době velkého boomu tvrdých drog v 90. letech. Podle odborníků už heroin a pervitin nyní tolik lidí nelákají.

"Už nejsou tak nové a alternativní. Ztratily proto část své atraktivity," soudí terénní pracovník Roman Hloušek. Podle Jiřího Valnohy, který má ve sdružení Podané ruce na starost terénní programy v Brně, se na sdružení každý rok obrátí kolem dvou set nových narkomanů.

Ovšem zhruba stejný počet lidí se každoročně dokáže závislosti zbavit. "Celkový počet narkomanů, o které se staráme, se tak příliš nemění," sdělil Valnoha.

Legální náhražky drog se v Brně zatím neprodávají

Mezi mladými však začínají být čím dál oblíbenější měkké drogy. Marihuana je dnes už pro řadu lidí přijatelná, někdo ji užívá i jako lék. "Má ale svá rizika. Rostlinky se šlechtí a vzorky jsou silnější než dřív," upozornil Hloušek.

Ilustrační snímek

Pracovníci z Podaných rukou už v Brně zaznamenali i užívání náhražek drog, které se volně často prodávají třeba v obchodech na severu Čech. Tyto látky mají podobný účinek jako drogy. "V Brně jsem podobné obchody nezaznamenal. Ale kdo ty látky chce, nepochybně si je objedná po internetu," míní Valnoha.

Odborníky také trápí, že se narkomani málo testují na nemoci, které často drogy doprovázejí. "Na HIV, pohlavní nemoci či žloutenku je jich testováno jen asi jedno procento," uvedl Libra. Na nemoci se často přijde příliš pozdě.