Masarykova univerzita k 95. výročí od svého založení připravila interaktivní...

Masarykova univerzita k 95. výročí od svého založení připravila interaktivní výstavu Dotkni se vědy. Studentka žurnalistiky Kristýna Dušková si ji vyzkoušela na vlastní kůži. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Odsoudí vraha, prolezou mozkem. Díky univerzitě se lidé dotýkají vědy

  • 0
Vyzkoušet rozmanité role a úlohy vědců si mohou návštěvníci díky Masarykově univerzitě. Brněnská vysoká škola připravila pro zájemce v bohunickém kampusu interaktivní výstavu Dotkni se vědy. Její návštěvníci procestují časem od dob mamutů až po současnost.

Vstupuji do labyrintu pěti bílých stanů. Jsem soudkyně, čeká mě výslech obžaloby, svědků a nakonec budu muset rozhodnout o viníkovi. V provizorní jednací síni se dnes projednává vražda kapitána Karla Haniky, kterého dávného rána roku 1923 našli mrtvého.

Dotkni se vědy

Kdy: do 26. června, ve všední dny od 12 do 17 hodin, víkendy od 10 do 17 hodin

workshopy Malý vědec (pro rodiny s dětmi)
Poznávám přírodu 29. 3.
Věda v pohybu 26. 4.
Umím pomáhat 24. 5.
Cestuji časem - od mamutů po roboty 21. 6.

Více na www.dotknisevedy.cz

Střih, o pár desítek minut později. Jsem archeoložka, vybavena barevnou lopatkou se hrabu v písku, abych našla keltské mince a ztrouchnivělou kostru.

A nakonec si vyzkouším, jaké je to být zavřená v tmavé jeskyni s šesti poletujícími netopýry. Pro milovníka slunce a denního světla žádná legrace - i když jsou krvelačná zvířátka jenom plastová.

Výstava složená ze tří částí

"Chceme zábavnou a hravou cestou popularizovat vědu a expozicí oslovit laiky i ty nejnáročnější návštěvníky," láká kurátorka výstavy Pavla Hudcová.

Výstava se skládá ze tří částí. Návštěvníci se dozvědí něco o historii, vědě a seznámí se i s významnými osobnostmi univerzity. Na vlastní kůži nahlédnou do tajů chemie nebo zjistí, proč je Brno kolébkou genetiky.

Já hádanku rozluštila snadno. Stačilo přelouskat barevný komiks o práci J. G. Mendela. A jdu své šedé buňky mozkové trápit dál, na demonstračním objektu mozku, který je postavený jako průlezka pro děti.

Nejdřív si prohlédnu centra zraku a sluchu, postupně se mezi provazy simulujícími nervy protáhnu až do další hemisféry. A pak zase rychle ven. Na řadě je totiž prohlídka lidské buňky. Tu prozkoumám opravdu důkladně, když si do její mnohonásobně zvětšené makety vlezu celá až po uši.

"Jak můžete vidět, buňka je zhotovená opravdu detailně. Vyzkoušejte i tu menší," povykuje na mě zpoza cytoplazmatické membrány spoluautorka výstavy Zuzana Hanzelková.

Pod membránou si prohlédnu všechny buněčné součásti, o kterých jsem naposledy četla možná na střední škole. V názvech už se ztrácím, ale nevadí. Šanci oprášit své dávné školní znalosti dostanou i milovníci historie - díky časové ose, kde přiřazují letopočty k významným událostem.

Zadarmo a až do konce června

"Pět jednoduchých dat a pět událostí, které snadno uhádnou i ti nejmenší," dušuje se další spoluautorka výstavy Petra Šmejdová. Když letopočet 1620 směle přiřadím k bitvě na Bílé hoře, ostudu si neudělám. Ale kdy vynalezli dynamit?

Kromě známých vynálezů výstava ovšem přibližuje i ty méně populární výdobytky vědy. "Nechceme ukázat jen špičkové výzkumy s vynálezy. K vidění je práce všech fakult, kde se vědě věnují, a jejich přesah do praxe," říká Hanzelková.

Expozice Dotkni se vědy se skládá ze čtyřiceti panelů přibližujících historické osobnosti, vědecké úspěchy univerzity a nejnovější poznatky badatelů z oblasti genetiky, geografie, životního prostředí nebo práva.

Interaktivní výstavu uspořádanou k 95. výročí založení školy si zájemci vychutnají od čtvrtka až do 26. června. Vstup je zdarma.