Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek při tradičním Dies Academicus poprvé...

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek při tradičním Dies Academicus poprvé udělil ocenění za významný přínos k rozvoji občanské společnosti. Dostala jej stala Lenka Gulová, jež se zabývá rozvojem inkluzivního vzdělávání. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Masarykova univerzita udělila speciální cenu odbornici na inkluzi

  • 13
Vůbec poprvé letos udělil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek ocenění za významný přínos k rozvoji občanské společnosti. Jeho držitelkou se stala Lenka Gulová, jež se zabývá rozvojem inkluzivního vzdělávání a podporou žáků se specifickými potřebami a multikulturní výchovou.

Gulová z Katedry sociální pedagogiky se současně angažuje v humanitární oblasti, stála například za výstavbou volnočasového centra v africké Angole a aktuálně pracuje na projektu rozvoje školství na Ukrajině.

I proto za ní ve středu při tradičním slavnostním setkání akademické obce Dies Academicus cenu převzala její dcera.

„Snažíme se být jakýmsi zprostředkovatelem diskuze o inkluzi a celém tématu. Věřím, že díky zkušenosti a profesionalitě pedagogů bychom mohli dokázat do celospolečenské debaty vnést věcnější tón,“ řekl rektor Bek. Dodal, že se univerzita snaží být zprostředkovatelem diskuze, neprezentuje však nějaký oficiální názor.

Osobnost v kategorii za významný přínos k rozvoji občanské společnosti vyzdvihl letos rektor poprvé v historii.

„Doposud jsme ovšem nezdůrazňovali aktivity, jež symbolizují třetí roli univerzity - působit na širší prostředí. Spousta kolegů přitom i v tomto směru dělá úctyhodnou práci. Byli bychom rádi, aby všechny role univerzity byly vidět, ocenění proto vnímám jako určitou motivaci,“ dodal Bek.

Mezi oceněnými jsou vědci, studenti i karatistka

Na slavnostním setkání v Auditoriu maximu na Právnické fakultě v Brně ocenil dalších sedmnáct osobností z řad studentů, mladé výzkumníky do 35 let či vědce s dlouhodobě skvělými výsledky. Dále také reprezentantku v karate nebo výtvarnici.

Pamětní medaili obdržel mezi jinými přední český a světový kardiolog Jindřich Špinar, jenž se od počátku své kariéry zaměřuje na oblast srdečního selhání. Jeho výzkum pacientů po akutním selhání je dosud největší a nejdelší svého druhu na světě a pomáhá při stanovení diagnózy nemocných.

Mladší generaci oceněných reprezentoval třeba ekonom Martin Machay, která má jako jeden z mála lidí v Česku přehled o problematice výzkumu vesmíru a letech do něj. Ve své disertační práci analyzoval, nakolik se politika podílí na veřejných výdajích na tento druh výzkumu.