Vedení Masarykovy univerzity odvolalo šéfa Ústavu výpočetní techniky. Změny vyvolaly nesouhlas na samotném pracovišti i jinde na univerzitě

Vedení Masarykovy univerzity odvolalo šéfa Ústavu výpočetní techniky. Změny vyvolaly nesouhlas na samotném pracovišti i jinde na univerzitě | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Masarykova univerzita nečekaně odvolala šéfa ústavu i jeho zástupce

  • 25
Po téměř třiceti letech skončil ředitel Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity Václav Račanský. Vedení školy to zdůvodňuje tím, že se chystá ústav přeměnit. Změny ale vyvolaly nesouhlas na samotném pracovišti i jinde na univerzitě. Za odvolaného šéfa se postavilo i vedení informatické fakulty.

"Ani mi tolik nevadí, že jsem byl odvolán z funkce, na to má vedení právo. Zdá se mi ale nemravné, jak se to stalo. A mám i obavy o fungování ústavu," naznačil odvolaný ředitel ústavu Václav Račanský.

Ten se o svém odvolání dozvěděl minulou středu po návratu z dovolené. V příštích hodinách se balilo i sedm jeho zástupců. Podle Račanského slov mu kvestor důvod pořádně nevysvětlil.

Ústav výpočetní techniky MU

Vznikl v roce 1979, od roku 1983 ho vedl Václav Račanský.

Na starosti má počítačové i telefonní sítě univerzity, agendy elektronického účetnictví a identifikačních průkazů, provoz počítačových učeben, drobný internetový prodej, knihovní systémy i vývoj a výzkum.

"Říkal, že chce práci ústavu zefektivnit. A že žádný otec nemá rád, když se čtvrtí jeho dítě, a tudíž bych se na změně z pozice šéfa neměl podílet," popsal Račanský, který vedl ústav devětadvacet let, tedy téměř od jeho vzniku.

Nemravné mu přijde hlavně to, že změnu vedení univerzity nekonzultovalo s akademickými orgány či děkany fakult. S tím souhlasí a v pondělním otevřeném dopise rektorovi to formulovalo i vedení informatické fakulty v čele s děkanem Michalem Kozubkem.

"Značně neprofesionální proces změn a zákulisní politikaření ohrožují nejen fungování ústavu, ale i celé univerzity a bezprostředně hrozí i poškození jejího dobrého jména," stojí v dopise. Představitelé fakulty také požadují vrácení ústavu do stavu před Račanského vypovězením.

Kvestor Vitula: Je to personální změna, nic jiného

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek ale námitky odmítá. "Jmenování a odvolání ředitelů vysokoškolských ústavů je plně v kompetenci rektora. O důvodech pro odvolání ředitele Ústavu výpočetní techniky jsem připraven informovat akademickou obec na fórech k tomu určených," prohlásil rektor.

Cílem změn je podle něj zlepšení servisu a služeb a také zvýšení výkonu na poli vědy a výzkumu ve výpočetních technologiích.

Jan Vitula
Muzikolog a dosavadní prorektor Mikuláš Bek se stal 26. dubna 2011 novým rektorem Masarykovy univerzity v Brně.

Kvestor Masarykovy univerzity Jan Vitula (vlevo) a rektor Mikuláš Bek.

Iniciátor změn a kvestor univerzity Jan Vitula sdílí rektorovo stanovisko. "Je to normální personální změna, nic jiného. Nové vedení by mělo sestavit koncepci, jejímž základem bude rozdělení ústavu na část, která bude zajišťovat servisní činnost, a část, která se bude věnovat výzkumu," vysvětlil Vitula s tím, že by toto opatření mělo pomoci zpřehlednit financování.

Čerstvá iniciativa ředitele ústavu a představitelů informatické fakulty nejsou první otevřené dopisy, jejichž tématy je osoba kvestora Vituly. Emoce totiž často budí fakt, že kromě univerzitní funkce kvestora zastává i post předsedy jihomoravské TOP 09 a povede její kandidátku do podzimních krajských voleb.

Již při jeho červnové volbě napsal rektorovi otevřený dopis student informatiky a člen akademického senátu Martin Kyselák. Uvedl tehdy také, že volba připomíná politickou dohodu. Když ho ale poté tehdejší rektor Petr Fiala vyzval, aby své tvrzení dokázal nebo se omluvil, student již neodpověděl.