Uprchlíci, kteří se dostali k maďarsko-srbským hranicím.

Uprchlíci, kteří se dostali k maďarsko-srbským hranicím. | foto: Jana Ustohalová, MF DNES

Masarykova univerzita dá stipendia studentům, kteří pomáhají uprchlíkům

  • 793
Za poslední měsíc se vystřídalo na maďarských, srbských a chorvatských hranicích víc než tři sta dobrovolníků, kteří se starají o válečné uprchlíky putující Balkánem. Nejvíc dobrovolníků je z Brna a velká část jsou studenti nebo absolventi Masarykovy univerzity. Ta se je teď rozhodla podpořit.

„Jsem přesvědčený, že moderní univerzita má poskytovat vzdělání, výzkum a vychovávat sebevědomé občany, kteří jsou schopní kritické reflexe. Tu podporuje právě zkušenost z první ruky, kterou dobrovolníci mají. Abychom mohli mít názor na uprchlíky, musíme se s nim potkat. Proto jsme se rozhodli podpořit dobrovolnické aktivity našich zaměstnanců a studentů,“ popsal důvody ojedinělého kroku rektor Mikuláš Bek.

Rektor proto otevřel stipendijní program, z něhož se bude dobrovolníkům například platit školení nebo cestovné. Zájemci se mohou hlásit do konce října a pak každý další měsíc. Může přispívat i veřejnost.

„Odhadujeme, že ve fondu budou statisíce korun. Má jít o podporu dobrovolníků, ne odměnu za jejich práci,“ dodal rektor Bek, kterého Česká konference rektorů zároveň pověřila koordinací nabídek pomoci z českých univerzit.

„Univerzita se necítí být povolaná, aby organizovala humanitární akce, v tom se angažovat nebudeme, ale vyjadřujeme tak podporu a solidaritu našim studentům a zaměstnancům,“ dodal prorektor pro vnější vztahy Ivan Malý.

Do pomoci uprchlíkům se zapojí i fakulty

Na iniciativě rektora se podílejí i jednotlivé fakulty Masarykovy univerzity. Pedagogická fakulta pořádá sbírku věcí pro uprchlíky zadržené v zařízení v Zastávce u Brna.

„Jsme schopní rychle reagovat, protože dlouhodobě spolupracujeme na podpoře studentů ze sociálně vyloučených lokalit, kam spadají i migranti. Máme i zkušenost s budováním centra v Angole, kde byli naši studenti a vyučující vystaveni podobné situaci jako je teď v Srbsku. Bereme to jako zajímavou příležitost jak se přerodit z mentality dvacátého století do jednadvacátého,“ popsal Radim Šíp z Pedagogické fakulty.

Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty dlouhodobě spolupracuje právě se zařízením v Zastávce u Brna, kde zajišťuje výtvarné dílny.

Právě pro dobrovolníky, kteří se často vracejí z jihu otřesení z toho, v jakých podmínkách putují po Balkáně váleční uprchlíci ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu, připravuje Fakulta sociálních studií podpůrné psychologické konzultace. Nabízí je ale i uprchlíkům v detenčních zařízeních v Česku.

K dispozici jsou tlumočníci a kurzy češtiny

Katedra sociální pedagogiky Pedagogické fakulty chystá kurz pro přípravu dobrovolníků na práci s uprchlíky.

„Naši experti poskytují psychologickou podporu těm, kdo odjíždí pomáhat. A také kontakty a informace, jak se pohybovat v oblastech, kam uprchlíci přijíždějí,“ řekla vedoucí katedry Lenka Gulová.

Univerzita také může poskytnout experty nebo tlumočníky nebo kurzy češtiny pro cizince.

Na právnické fakultě funguje už víc než deset let Právnická klinika pro pomoc uprchlíkům, která spolupracuje s neziskovými organizacemi. Studenti začnou jezdit pomáhat uprchlíkům přímo do českých záchytných zařízení, kde jim budou radit jak se vyznat v českém právním systému.

„V současnosti selhává poskytování právní pomoci v českých azylových zařízeních, protože nevládní organizace na to nemají peníze. Studenti práv tak budou pod dohledem vyučujících jednou týdně poskytovat poradenství v zařízení v Zastávce u Brna,“ popsala Hana Lupačová z Právnické fakulty.

Sbírka v univerzitním kině Scala bude do půlky října

Až do poloviny října se prodlužuje i sbírka v univerzitním kině Scala. Věci z ní dobrovolníci pravidelně odváží na chorvatsko-srbské nebo chorvatsko-maďarské hranice, kde uprchlíci nejvíc potřebují především jídlo, teplé oblečení a boty.

„Převážná část naší práce je koordinace dobrovolníků na místě. Za poslední měsíc jich odjelo na jih už kolem tří set, nejvíc jich je právě z Brna. Například uprchlický tábor ve vesnici Bapska na chorvatsko-srbské hranici vede čistě český tým a veškerou tamní pomoc organizují naši dobrovolníci,“ doplnila Zuzana Lehnartová z Pedagogické fakulty, organizátorka sbírky v kině Scala.

Zastupuje neformální občanské sdružení Pomáháme lidem na útěku, které spontánně vzniklo z dobrovolníků a jejich příznivců.