LEGENDY GP: Brno je zaslíbené místo, pochvaluje si Fausto Gresini

15:52aktualizováno  15:52
Rok 1987, první sezona na novém Masarykově okruhu, byl pro Fausta Gresiniho vrcholem kariéry. V srpnu v Brně se symbolicky osud trati s osudem mistra světa ve třídě do 125 kubických centimetrů protnuly. První novodobá Grand Prix v Brně se zároveň stala místem Gresiniho triumfální oslavy nejsuverénnějšího titulu všech dob.

Fausto Gresini drží rekord v počtu po sobě následujících vyhraných závodů napříč sezonami. Podobně si vedl jen Angelo Nieto. | foto: Profimedia.cz

Ne že by to bylo velké překvapení. Gresini měl totiž rozjetou dokonalou sezonu. A to bez nadsázky. Ve své třídě nenašel za celý rok jediného přemožitele, vyhrál všechny závody. V Brně mu stačil jediný bod, aby si titul pojistil. A Gresini znovu vyhrál. A pak ještě dvakrát. Dokonalou sezonu nedokázal do dokonalého závěru dotáhnout až v úplně posledním závodu sezony, který nedokončil.

Sympatický Ital, který patří k největším osobnostem paddocku už třetí dekádu, si i tak pojistil svým výsledkem zápis do historie motocyklového závodění. Drží rekord v počtu vítězství v jedné sezoně – bylo jich rovných deset.

Spolu s Angelem Nietem drží rekord v počtu po sobě následujících vyhraných závodů napříč sezonami – k deseti triumfům v roce 1987 se totiž připočítává ještě vítězství v posledním závodu sezony 1986.

Fausto Gresini zůstal celou svoji kariéru věrný "dvácám". Poslední sezonu na nich odjezdil ve třiatřiceti letech v roce 1994. V paddocku ale zůstal jako manažer svého týmu. A na Brno jako osudovou trať nikdy nezapomněl.

"Brno je trať, která nám vždycky přinášela štěstí. Já na ní vyhrál titul mistra světa. Slavili jsme tady druhé pódium Alexe Barrose i sté pódium Toniho Eliase. Je to pro nás zaslíbené místo a věříme, že nám v Brně teď o víkendu začnou lepší časy." Tuto větu pronesl Gresini před loňskou Grand Prix České republiky.

V Brně zazářil i Simoncelli, pak ale přišla tragédie

Během tří měsíců jakoby se naplnila symbolika Gresiniho křestního jména. Proroctví se začalo naplňovat. Marco Simoncelli, kterému na poslední chvíli utíkalo celou sezonu pódiové umístění, se v Brně dočkal. Byl třetí. O čtyři závody později dokonce druhý.

Pak ale přišel osudový Sepang, tragická havárie a smrt talentovaného jezdce. Už druhého, kterého měl Gresini ve své stáji, v roce 2003 zemřel při domácí japonské Grand Prix Daijiro Kato. V paddocku se mluvilo o tom, že po smrti Simoncelliho Gresini skončí. Neskončil.

Jeho jezdci stáli na startu hned příštího závodu ve Valencii. A Michele Pirro, Gresiniho jezdec v Moto2, si v něm dojel pro první vítězství. Na stupních vítězů hleděl k nebi a Fausto Gresini plakal.

Článek převzat z týdeníku České motocyklové noviny.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tahle partička kolem Hannese Müllera (vpravo) uvedla, že za tři dny Velké ceny...
Fanoušci motorek se snaží vejít do 10 tisíc, nejvíc dají za alkohol

Až patnáct piv denně zvládl vypít George Milosavljevič, který s partou kamarádů přijel na brněnské závody MotoGP ze Srbska. Právě alkohol byl spolu se...  celý článek

Karel Abraham během tréninku na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů
Abraham skončil v Brně třináctý, Kornfeil s Hanikou se neprosadili

Nejlepším českým závodníkem v brněnské Velké ceně České republiky silničních motocyklů byl Karel Abraham. V královské třídě MotoGP si dojel pro třinácté místo....  celý článek

Jakub Kornfeil během kvalifikace na Velkou cenu České republiky
Skvělý start, pak se Kornfeil propadl. Koukal jsem, jak mě předjíždějí

Tak nadějné se to zdálo být. Tak rychle ale přišel návrat do reality. Jakub Kornfeil zažil v Brně výtečný start, když se na mokré trati z 24. příčky během kola...  celý článek