Nový přístroj pro zkvalitnění léčby a diagnostiky onkologicky nemocných v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Masarykův onkologický ústav má nový přístroj, léčba rakoviny se zlepší

  • 0
Možnosti techniky, obvykle dostupné jen v elitních světových centrech pro léčbu rakoviny, testují už několik týdnů i lékaři z brněnského Masarykova onkologického ústavu. Díky dotacím z Evropské unie získali přístroje, které umožní větší přesnost při plánovaní radioterapie. Zvýší se i počet vyšetřených pacientů, v průměru o dva až tři denně.

Specialisté z ústavu si pochvalují hlavně nový radioterapeutický simulátor, na němž bylo od 3. srpna vyšetřeno přes 300 pacientů. "Patří mezi ty nejlepší v celé Evropské unii," vyzdvihuje kvalitu přístroje vedoucí projektu Jan Garčic.

Nový přístroj pro zkvalitnění léčby a diagnostiky onkologicky nemocných v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.Nový přístroj pro zkvalitnění léčby a diagnostiky onkologicky nemocných v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.Nový přístroj pro zkvalitnění léčby a diagnostiky onkologicky nemocných v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Klady nového zařízení se projeví hlavně při plánování léčby. Umožní totiž snáze rozpoznat oblast nádoru a zdravých tkání, a navýšit tak účinněji i dávky záření. Léčba proto bude pro pacienty s rakovinou bezpečnější než dříve.

Pozorovat simulátor v praxi je jako sledovat sci-fi ze vzdálené budoucnosti. Nejdříve je pacientovi nasazena kolem místa nádoru speciální síťka. Poté už kolem vyšetřovaného začnou rotovat ramena s laserovými zaměřovači a detektory obrazu. "Když se zhasne, můžeme vidět přesné místo tumoru," ukazuje radiologická asistentka Dana Tůmová.

A právě o přesnost při léčbě rakoviny jde. "Je třeba určit místo nádoru a dostat do něj maximální dávku záření. Přitom ale nepoškodit okolní zdravé tkáně," popisuje primář Petr Čoupek.

Výsledky, kterých jeho klinika radiační onkologie s novými zařízeními dosáhla, může porovnat s evropskými kolegy. Onkologický ústav totiž dlouhodobě pracuje s německými, rakouskými, britskými či francouzskými pracovišti, hlavně v oblasti léčebných postupů.

Některá západoevropská centra jsou na tom nyní podle něho hůře. "Takové vybavení nás neřadí jen na evropskou, ale i na celosvětovou úroveň," pochvaluje si Čoupek.

Na projekt obměny systému pro radioterapii přispěl ústavu především Evropský fond pro regionální rozvoj. Financoval pětaosmdesát procent z necelých šedesáti a půl milionu korun. Zbytek zaplatil Masarykovu onkologickému ústavu stát.