Legenda na brněnské lavičce Josef Masopust (vlevo) byl svého času nejlepším hráčem Evropy, později slavil úspěchy i jako trenér.

Legenda na brněnské lavičce Josef Masopust (vlevo) byl svého času nejlepším hráčem Evropy, později slavil úspěchy i jako trenér. - S brněnskou Zbrojovkou v letech 1976-1980 neskončil hůř než čtvrtý a v roce 1978 s ní vyhrál její jediný titul. | foto: Klub přátel Josefa Masopusta

Masopustova Zbrojovka zažila v roce 1978 vrchol. Legendární trenér ji dotáhl k titulu

  • 2
Muž, který vynesl fotbalové Brno na vrchol, je i legendou českého fotbalu. Josef Masopust slaví kulaté jubileum a v jihomoravské metropoli lidé s láskou vzpomínají na jeho výkony. Jako trenér se Zbrojovkou postupně skončil čtvrtý, první, třetí a druhý.

V závěru 70. let se mezi brněnskými fotbalisty nestalo, že by někdo Masopustovi odporoval, nebo s ním nesouhlasil. "Měl přirozenou autoritu, kterou si nemusel ničím vynucovat. Každý si myslí, jak byl hodný, ale on nás dovedl i strašným způsobem seřvat. Kdyby to byl někdo jiný, možná bychom byli naštvaní. Ale on byl taková osobnost, že jsme ho brali tak, že nad něho není a vždycky má pravdu," vypráví tehdejší záložník Karel Jarůšek.

Josef Masopust

Nejlepší český fotbalista 20. století se narodil 9. února 1931 v severočeských Střimicích. Geniální záložník vyhrál s pražskou Duklou osmkrát československou ligu. V roce 1962 dovedl Československo do finále mistrovství světa a získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Jako trenér působil v letech 19761980 ve Zbrojovce Brno, se kterou v roce 1978 vyhrál její jediný titul. Do Brna se nakrátko vrátil ještě v roce 1993.

O legendě českého fotbalu, která se dožívá osmdesátky, mluví s velkou úctou. "Pan trenér byl člověk, který se bavil s primátorem stejně jako s dělníkem, kterého potkal na ulici. Mezi lidmi nedělal žádné rozdíly a každé jeho povídání mělo hlavu a patu," říká Jarůšek.

Masopust jako hráč

Autoritu si Masopust u hráčů získával jednoduše, když jim něco nešlo, prostě jim to ukázal. "Nastavil pár pravidel, co se může a nemůže, a podle nich jel. Když přišel, bylo mu pětačtyřicet a pořád na hřišti uměl neskutečné věci. Když jsme brblali, že něco nejde, tak neměl problém nám to ukázat," vzpomíná Jarůšek.

Masopust jako trenér

Jako trenér fandil Josef Masopust útočnému pojetí hry. "Zastával krédo, že mančaft nemá hrát na to, aby nedostal gól. Vždycky říkal, že než 0:0 je lepší hrát 3:3," říká dále Jarůšek.

Někdejší záložník vzpomínal i na to, jak Masopust hráče zoceloval. "V tréninku jsme hrávali na dvě branky, skoro všechno jsme dělali s míčem. Trenér zpravidla hrával, ale když náhodou pískal, tak většinou řekl, že žádný faul neviděl. Až potom jsme zjistili, že nás vedl k tomu, abychom byli odolní v zápasech, abychom nebrečeli nad nějakým faulem nebo skluzem, ale snažili se všechno dohrát."

Josef Masopust vyhrál s brněnskou Zbrojovkou v roce 1978 titul.

Masopust neměl rád papírování. "Když se dělaly nějaké svazové testy na kondici, tak řekl, že testy góly nedají. Asistent něco vypsal, aby byli na svazu spokojení, a my jsme trénovali po jeho," říká Jarůšek.

Legenda na brněnské lavičce Josef Masopust byl i nejlepším hráčem Evropy, později slavil úspěchy i jako trenér.

Josef Masopust byl všude ohromně populární, lidi ho chtěli vidět a slyšet.

"Také jsme se díky němu dostali do zahraničí, jezdili jsme do Belgie, Rakouska, Německa, byli jsme v Malajsii nebo Singapuru. A nedostali jsme se tam jako Zbrojovka Brno, ale jen díky tomu, že nás trénoval on. Jeho jméno otevíralo dveře na celém světě a všude byl ohromně populární," dodává Jarůšek.