Přednosta dětské chirurgie v Brně Petr Gál

Přednosta dětské chirurgie v Brně Petr Gál | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Máte bazén? Hlídejte si děti, varuje přednosta dětské chirurgie před prázdninovými úrazy

Zatímco se v létě zpomaluje život na většině pracovišť, pro dětské lékaře to rozhodně neplatí. Přibývá dětských úrazů. A jejich skladba se o prázdninách proměňuje. Některé dříve skoro nebyly. „Například se děti topí v domácích bazénech, které se teď mezi lidmi rozšířily,“ říká Petr Gál, přednosta kliniky dětské chirurgie Fakultní nemocnice Brno.

Teď chcete asi apelovat na větší pozornost rodičů, ne?
To ano. Kolem bazénu na zahradě má být správně asi 80 centimetrů ohrádka, aby děti bez dozoru do něj nespadly. Když si lidé pořídí drahý bazén, tohle opatření by jim nemělo být zatěžko.

Před jakými dalšími typicky prázdninovými úrazy byste varoval?
V létě se samozřejmě vyrojí na silnicích dvojnásobek malých cyklistů a mnozí bez helmy, přestože je pro ně už povinná. Dítě pod 15 let by se navíc mělo objevit na silnici v doprovodu dospělého. Potom přibývá zranění ze skateboardu, in-line bruslí a nejtěžší úrazy jsou z dopravy.

Podle nejčerstvějších statistik ale v kraji počet nehod klesá.
To sice může být pravda, ale zároveň máme v rajonu bohužel jedno z nejnebezpečnějších míst, a to je dálnice D1. To je dějiště těch nejtragičtějších událostí. Nedávno tam třeba havaroval mikrobus polských juniorských reprezentantů v lyžování na cestě do Švýcarska. Dva z těch mladých skončili v kritickém stavu u nás a další zahynul.

. Úrazy dětí

Ročně se na jižní Moravě zraní 45 tisíc dětí. Nejvíce (44 %) úrazů vznikne v domácím prostředí nebo v bezprostřední blízkosti domu.

Sportovních úrazů je 31 %, školních 16,5 %, dopravních 9 %. Nejčastěji ošetřovanými úrazy v ambulancích chirurgické kliniky dětské nemocnice jsou pády na hlavu (otevřené rány, otřesy mozku, případně horší případy), velmi časté jsou také zlomeniny horní končetiny (nejčastěji klíční kosti, dolního konce předloktí, prstů a kostí v lokti a rameni) a podvrtnuté kotníky.

V nemocnici děti bývají nejčastěji hospitalizovány s otřesem mozku, zlomeninou předloktí a lokte či lehkým poraněním páteře. Závažných poranění, kdy jde o život, ošetří lékaři z dětské chirurgické kliniky 50 až 60 ročně.

Dětské tábory jsou ve vztahu k úrazům bezpečným místem?
Vcelku ano. Paradoxně je vůbec nejnebezpečnějším prostředím pro děti jejich domov nebo místa v bezprostřední blízkosti domu.

Nepovídejte, k jaké úhoně tam děti přicházejí nejčastěji?
Typické je třeba to, že děti vypijou různé louhy, čisticí prostředky a krtky, které nechají rodiče nezašroubované někde na vaně. Těchto případů ošetříme minimálně třicet do roka a vznikají i velmi vážná poranění. Nebezpečná žíravina naruší jícen, může dojít až k jeho protržení, zkrátka někdy to končí i smrtí nebo vážnými následky.

Ještě nějaký další typický domácí úraz?
Někdy stačí k fatálním následkům jen jeden hrnek s vřelým čajem na stole. A kamarádka, se kterou se matka živě zapovídá.

Co myslíte těmi fatálními následky?
Popáleniny nejsou žádná legrace. U dítěte do šesti let stačí, když se popálí či opaří na dvaceti procentech těla, a už je ohrožen jeho život. V kraji máme asi 45 tisíc úrazů ročně. Na jejich ošetření se kromě nás podílí chirurgická oddělení v nemocnicích, ortopedie a traumatologická oddělení. Zranění z dopravy je na počet zdánlivě nemnoho, ale mívají vážnější následky. Pokud jde o četnost, druhou příčku po domácích úrazech zaujímají ty sportovní.

Znamená to, že se děti začaly více hýbat? Nebo naopak, že přibývá nešiků, co se zraní vinou vlastní neobratnosti?
Hlavně se změnil žánr, přibývá různých netradičních sportů, jako je lakros, bikrosová kola, jezdectví a potom také různé adrenalinové aktivity. Adolescenti zkoušejí horolezectví a padají ze skal, máme i zraněné z paraglidingu.

Jaká zranění ošetřujete nejčastěji ve vašich ambulancích?
Jsou to pády na hlavu, které způsobí otevřené rány, nebo otřesy mozku. Potom zlomeniny rukou a podvrtnuté kotníky. Zhruba 15 tisíc dětí do 14 let si v kraji ročně něco zlomí. Vůbec nejčastější zlomeninou je u dítěte klíční kost.

Čím si vysvětlujete, že Česko má čtyřnásobně vyšší počet dětských úrazů než vyspělé země?
To je celý soubor problémů. Založili jsme národní registr dětských úrazů, abychom mohli černou statistiku lépe analyzovat. Zjistit nejčastější místa a příčiny zranění a na to zaměřit preventivní opatření. Naším vzorem je v tomto ohledu Švédsko.

Proč zrovna tato země?
Inu, protože tam žijí Švédi. Ale vážně, mají tam zkrátka prevenci zakomponovanou do státní politiky, lidé jsou k tomu vedeni odmalička. Automobilky například už vyrábějí vozy se zabudovanými autosedačkami.

Připravujete projekt Jižní Morava – nejbezpečnější pro vaše dítě. Jak rychle očekáváte, že se efekt projeví?
Měl by se začít projevovat okamžitě. Do deseti let bychom chtěli srazit dětskou úrazovost na čtvrtinu současných čísel.

To zní docela ambiciózně. Nebojíte se tím pádem o práci?
Nás bude jedině těšit, když budeme jako hasiči čekat na požár a hořet nebude.