Karafiáty byly symbolem svátku

Karafiáty byly symbolem svátku | foto: Profimedia.cz

MDŽ láme rekordy v obchodech s květinami

  • 6
Červený karafiát, komunistický symbol Mezinárodního dne žen, dostanou ženy i v sobotu. Květin totiž kupují muži přibližně stejný počet. Karafiáty už ale v květinářství "nefrčí“. Ženy dostávají k svátku spíše jarní květiny.

"Před deseti lety šly karafiáty na dračku. Dnes je to mnohem méně, pořád jich ale touto dobou prodám o sto procent více než normálně,“ sdělila Bohuslava Bučková z květinářství v Hlavní ulici v Komíně, která v oboru pracuje už osmnáct let. Podle ní muži v dnešní době kupují nejvíc jarní květiny. "Narcisy a tulipány, které dřív nikdo nechtěl,“ podotkla. A Mezinárodní den žen podle ní nepřekoná v počtu prodaných květin ani poslední dobou velmi populární svátek zamilovaných na svatého Valentýna.

Svátek má dlouholetou tradici
Den žen má po celém světě totiž dlouholetou tradici. Už v roce 1907 vystoupila na sjezdu socialistů ve Stuttgartu rakouská delegátka s něčím nevídaným: ženy by měly žádat o volební právo. "Tehdy se ženy rozhodly bojovat za svoje práva. Mezinárodní den žen rozhodně není socialistický svátek, je ale bohužel spojen se socialistickou propagandou,“ vysvětlila Kateřina Plesková z Nesehnutí, které proto zítra s dalšími organizacemi pořádá oslavu s názvem eMDéŽet.

"Chceme tím odkázat na prababičky-feministky, které se zasadily o získání volebního práva pro ženy. A hlásaly také mírové poselství v průběhu první a druhé světové války,“ uvedla Plesková. Kulturní akce se koná v Domě pánů z Kunštátu. V šest hodin začne vernisáží výstavy Vem si mě, která paroduje známou reality show, kdy si milionář vybírá nevěstu ze zástupu žen. Dvě fotografky zachytily fiktivní reality show, jenže obráceně: milionářka si vybírá muže. Na výstavu naváží umělci, hudebníci a divadelníci. Celým večerem budou provázet moderátoři, vysvětlující minulost a současnost Mezinárodního dne žen.

. Historie MDŽ

Tradice MDŽ začala v roce 1907, kdy na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s tím, že by ženy měly žádat o volební právo.
Poprvé dne 8. 3. 1914 demonstrovaly ženy ve světě proti zbrojení, chystané válce a požadovaly přístup žen do veřejného života. Žádaly občanskou a politickou rovnoprávnost.
Od roku 1975 se MDŽ připomíná jako den mezinárodní solidarity žen všech zemí za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.


Témata: Umělec