Jaroslav Partyka z Morkůvek patří mezi hrstku včelařů z jižní Moravy, kteří se drží starobylého řemesla.

Jaroslav Partyka z Morkůvek patří mezi hrstku včelařů z jižní Moravy, kteří se drží starobylého řemesla. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Med z Moravy už není k sehnání, včelaře na Vysočině zachránily lesy

  • 3
Na jižní Moravě už není téměř žádný domácí med. Malé zásoby, které měli včelaři z loňska, zmizely. Včel také není mnoho, takže je problém, kdo opyluje květy. Včelařům pomáhá i Jihomoravský kraj: přes milion a půl chce dát chovatelům a 400 000 korun pak včelařským kroužkům.

Problém včelařství je i v tom, že chovatelé stárnou a vymírají. "Naše organizace má 35 členů a většina z nich má nad 75 let. Včelaře ve věku do třiceti let máme jen dva," řekl brněnský včelař Milan Žižka.

Včelařství

Podle údajů ministerstva zemědělství je nyní na jižní Moravě na 53 tisíc včelstev, asi o 6 000 víc než v roce 2008. Dlouhodobě však jejich počet klesá.
V Česku je kolem půl milionu včelstev, před dvaceti lety jich bylo na osm set tisíc. Ubývají i v jiných zemích a Evropský parlament už kvůli tomu vyzval Evropskou komisi, aby se včelami začala vážně zabývat.

Přesto je to s českým medem jako jako s česnekem. Lidé pochopili, že je lepší než ten z dovozu. "Léta beru med od tří známých včelařů, teď mi ho však neprodá ani jeden. Dva tvrdí, že ho měli jen pro sebe a třetí říká, že poslední prodal už před Vánocemi," posteskla si Zdena Horká z Hodonína.

"Obvykle touto dobou mívám ještě asi tři sta kilogramů medu, teď ho mám sotva desetinu," potvrdil Žižka.

Třeba na Vysočině je podle včelaře z Morkůvek Jaroslava Partyky medu více. "Tamní včelaře zachránil les. Na jižní Moravě je jich podstatně méně a většinou smíšených. Jsme více odkázáni na zemědělské plodiny a když loni kvetly, tak většinou pršelo a včely se do nich nedostaly," popisuje Partyka.

Včelaře shání i sadaři

Včelařům však nyní nezvoní jen telefony kvůli medu, volají jim i někteří pěstitelé. Jaro se blíží, začnou kvést stromy i plodiny a úly v sadech nebo na polích mohou podstatně zvýšit úrodu.

"Chtějí nás, ale dostat úly do sadu není jednoduché. Kočovné včelíny už mnoho z nás nemá a často také jejich zařízení neodpovídá současným dopravním předpisům," vysvětlil Žižka.

"Už skoro není nikdo, koho bychom s nabídkou, aby nám přivezl do sadů včely, oslovili," uvedl Josef Čačík, ředitel Patrie Kobylí, která má celkem 200 hektarů sadů.

O tom, že pilné včelky mohou podstatně zvýšit úrodu, nepochybuje. "Kvůli tomu jsme je dokonce sami chovali. Měli jsme dokonce až sto třicet včelstev, jenže pak jsme je všechny museli kvůli moru včelího plodu zlikvidovat a chov už jsme neobnovili," říká Josef Čačík.