Lední medvědice Cora a její dvě mláďata jsou miláčky návštěvníků.

Lední medvědice Cora a její dvě mláďata jsou miláčky návštěvníků. | foto: Zoo Brno

Efekt medvěd se projevil. Do zoo v Brně už se opět hrnou davy

  • 1
Brněnská zoo zažívá mimořádně dobré období. Už druhý měsíc po sobě má rekordní návštěvnost, v červenci přišlo přes 46 tisíc lidí - téměř jako v době slávy ledních medvědů Toma a Billa. Stále však chybí velké parkoviště.

Jakmile jsou v brněnské zoo medvíďata, návštěvnost rapidně stoupá. V červenci 2008, kdy Brňany táhly medvědí celebrity Tom a Bill, přišlo 47,5 tisíce lidí. O rok poději bez medvědů? Jen 39,4 tisíce návštěvníků.

Oslavy 60. výročí

  • O víkendu 31. 8. až 1. 9. uspořádá brněnská zoo oslavy k 60. výročí od svého založení.
  • První den bude patřit adoptivním rodičům, chystá se interaktivní program a vystoupení Romana Vojtka či Ladi Kerndla.
  • V neděli se dostane do popředí sport. Čtrnáct brněnských klubů vyšle své zástupce a lidé dostanou možnost potkat se s legendami i aktivními hráči například Zbrojovky nebo Komety. V zoo budou i trenažery, aby si zájemci mohli zkusit různé sporty. Na závěr se chystá křest letos narozené žirafy.
  • Kromě toho si už nyní mohou lidé prohlédnout expozici o historii zoo v brněnském Urban centru.

Letos "efekt medvěd" zafungoval znovu. Samici Coře se narodila lední medvíďata Nanuk a Kometa, která vesele dovádí ve výběhu. A davy se hrnou.

"Zoo má za sebou dva rekordní měsíce. V červnu navštívilo zahradu přes 41 tisíc lidí, v červenci přes 46 tisíc lidí," uvedla mluvčí zoologické zahrady v Brně Monika Brinzáková.

Lední medvědy pošle zoo do světa, kamčatské si asi nechá

Lední medvědi mají letos navíc posilu v podobě dvojice mladých medvědů kamčatských, kteří se narodili zhruba o rok dříve.

"Lidé také nejezdí tolik do ciziny, dřív bylo Brno o prázdninách vždy vylidněné. Pomáhá nám i oživení přehrady. A zoo je hezčí než před pěti lety," vypočítává ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Před třemi lety vznikla expozice Beringie pro zvířata z Kamčatky, nový příbytek mají také surikaty nebo opice.

Zoo má díky medvědům jedinečnou šanci přesvědčit ty návštěvníky, kteří chodí maximálně jednou za několik let, že má cenu vyrazit na Mniší horu častěji.

Z ledních medvědů se budou Brňané těšit a zoo těžit ještě minimálně rok. "Samice je v přírodě vodí dva až tři roky, dáme jim proto ještě čas. Pak půjdou do světa," řekl Hovorka. Výběh medvíďat projde menší rekonstrukcí a samci Umcovi přibude malý bazén.

Naopak kamčatské medvědy by si zoo ráda ponechala. Výběh je dost velký na to, aby v něm měli všichni medvědi pohodlí.

Stále chybí to stejné: parkoviště

Letos na podzim se také začnou stavět tři nové pavilony za 54 milionů korun: pro orly, klokany a africká vesnice. "Už je vybraná stavební firma. Pokud se nikdo z ostatních účastníků výběrového řízení neodvolá, od října začnou pracovat," sdělil Hovorka. Hotovo by mělo být zhruba do roka.

Zůstávají však dvě dlouhodobé bolístky, které sráží počet návštěvníků zoo. Tou první je kopcovitý terén, tou druhou zoufalá situace s parkováním. Zatímco s první nevýhodou brněnská zahrada nic nenadělá, parkování se už léta snaží vyřešit. Marně.

Vizualizace nového vstupního areálu brněnské zoo

Projekt na nový vstup s parkovištěm pro 300 aut už má dávno připravený. Na konci května jej však Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod vyřadila z žádostí o evropské dotace. Chybělo totiž platné územní rozhodnutí. Proti stavbě se ozývají lidé z Kníniček, podle kterých by se v místě zvýšila hlučnost a prašnost. Hovorka přesto věří, že povolení nakonec zoo získá.

"Zvažujeme podání stížností na nečinnost stavebního úřadu, nekoná ve stanovených lhůtách,“ řekl ředitel zoo.

Podobný, ale ne taky výrazný problém s parkováním má pouze zoo v Ústí nad Labem. "Parkování je jedním z největších handicapů, které brněnská zahrada má," uznává šéf Unie českých a slovenských zoologických zahrad David Nejedlo.