Loňská Pouť smíření, připomínající německé oběti poválečného odsunu z Brna, vyvrcholila na Mendlově náměstí, kde proběhla pieta za účasti představitelů města.

Loňská Pouť smíření, připomínající německé oběti poválečného odsunu z Brna, vyvrcholila na Mendlově náměstí, kde proběhla pieta za účasti představitelů města. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Křivdy minulosti připomenou v Brně i potomci známých židovských rodin

  • 13
Tohle Brno nezažilo od roku 1938. V květnu se zde setkají desítky potomků tří nejvýznamnějších židovských továrnických rodin, které město pomáhaly budovat – Tugendhatů, Löw-Beerů a Stiassných.

Redakci MF DNES to potvrdili organizátoři kulturního festivalu Meeting Brno, jehož součástí setkání tří rodin bude.

„Jejich majetky byly zkonfiskovány a jejich příběhy zapomenuty. Právě proto jsme je ale do Brna pozvali – abychom jim dali na vědomí, že si jejich přínosu městu ceníme,“ popsala spisovatelka Kateřina Tučková, programová ředitelka festivalu.

Zatím jich potvrdilo účast sedmdesát. Sjedou se například z Kanady, Číny či Kalifornie. Bude mezi nimi i Daniela Hammer-Tugendhatová, dcera manželů Tugendhatových, kteří si nechali postavit unikátní funkcionalistickou vilu v Černých Polích, dnes památku UNESCO.

„Ano, přijedu v květnu na rodinné setkání do Brna,“ napsala Hammer-Tugendhatová redaktorce MF DNES. Potomci tří rodin by měli vystoupit také na diskusi věnované jejich životním příběhům.

Město jedná i s prezidenty

Pozvánky na festival odešly i dvěma prezidentům – bývalému rakouskému Heinzi Fischerovi a nynějšímu německému Joachimu Gauckovi. Zda dorazí, není zatím jisté. „Ale jednání jsou intenzivní, tak doufám, že se to podaří. Byli bychom rádi, kdyby se zúčastnili diskuse o česko-německých a rakouských vztazích,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Právě jeho a Tučkovou přitom německý prezident Gauck vyzdvihl loni v září ve svém projevu za jejich snahy o usmíření s Němci. Že si město i pořadatelé festivalu příjezd obou prezidentů hodně přejí, svědčí i to, že o něm vyjednává také Mojmír Jeřábek, který je přímo v organizačním týmu.

Vedoucí odboru mezinárodních vztahů na magistrátu, germanista a překladatel spisovatele Jiřího Gruši se zkušenostmi z kulturní diplomacie je známý svými skvělými kontakty právě v německojazyčném prostředí.

Druhý ročník kulturního festivalu Meeting Brno, který se uskuteční od 19. do 28. května, bude výrazně bohatší než loni. Je to i díky tomu, že se pořadatelům podařilo získat několikanásobně víc peněz.

Německý dům znovu ožije

Milionem korun jim například přispěla Nadace DRFG, jejíž ředitel David Macek má na festivalu na starosti diskusní fóra a patří mezi jeho zakladatele. Další milion přidal Českoněmecký fond budoucnosti. Finančně se spolupodílí i další německé nadace. Velmi aktivně se zapojilo také město, ať už poskytnutím prostor, zaměstnanců, či záštitou primátora.

Hlavním tahákem má být prostor bývalého Německého domu na Moravském náměstí. Instalace uznávané architektonické kanceláře Chybík/Krištof v místě dnešní pěticípé kašny upozorní na osud vybombardované a následně stržené budovy.

„Má připomínat toto místo jako kulturní stánek, do něhož se sjížděly významné osobnosti umění dávno před tím, než se stal nenáviděným symbolem okupace. Na jeho význam se dnes zcela zapomnělo,“ podotkla Tučková.

„Může to vzbudit kontroverze. Není to však o znovuvystavění Německého domu, ale o ukázání paměti místa, kde stál,“ myslí si architekt Ondřej Chybík, spoluautor instalace.

Pořadatelé chtějí zdůraznit multikulturní minulost

V místě bývalé knihovny Německého domu se chystá literární čtení, na půdorysu koncertního sálu vystoupí hudebníci ve spolupráci s výtvarnicí Kateřinou Šedou a tam, kde stával v domě výstavní sál, bude výstava fotografií.

Součástí bude až do srpna letní zahrádka s čepovaným německým pivem a specialitami, která připomene někdejší vyhlášenou restauraci.

Festival zahájí koncert Filharmonie Brno, návštěvníky čekají desítky diskusí, koncertů, divadelních představení, literárních čtení, procházek a výstav. Součástí bude i Pouť smíření. „Klíčem je pro nás multikulturní minulost města, do níž patří Češi, Němci, Židé, katolíci a evangelíci a další minority,“ řekla Tučková.

Návštěvníci si připomenou, kde stávala židovská synagoga ve Spálené ulici. Byla vypálena v březnu 1939 v předvečer Hitlerova příjezdu do Brna jako dárek vůdci a už nebyla obnovena, i když to městská rada slíbila.