Lubomír Hrstka

Lubomír Hrstka | foto: MF DNES

Megalomanské království za Lužánkami srazilo Hrstkovi vaz

  • 8
Začátkem 90. let brněnský podnikatel Lubomír Hrstka vybudoval velkolepé Bobycentrum s hotelem, obrovskou diskotékou, restaurací, kasinem a sportovišti. Bývalému hokejistovi patřil také prvoligový fotbalový klub, který v roce 1992 koupil i se stadionem a přejmenoval na FC Boby Brno.

Sám Hrstka po svém propuštění z výkonu trestu kvůli nesplaceným úvěrům není nijak sdílný. Navrhované rozhovory odmítá, údajně na tom není dodnes psychicky nejlépe.

lubomír hrstka

Narodil se 28. listopadu 1946. Za studií získal titul PeaDr. Proslul nejdříve zejména jako hokejový obránce ZKL Brno, později Zetor Brno (dnešní Kometa).
Po převratu si půjčil velké peníze, koupil brněnský fotbalový klub i se stadionem za Lužánkami. V roce 1993 otevřel své multifunkční Bobycentrum s hotelem, velkou diskotékou, kasinem a tak dále.
Nebyl schopen splácet velké dluhy, které vyšplhaly u desítek věřitelů ke dvěma miliardám korun.
V říjnu 2001 byl odsouzen za poškozování věřitele na tři roky do vězení, propuštěn byl v polovině trestu. Jeho firmy skončily v konkurzu.

"Myslím, že Luboš Hrstka předběhl svou dobu," hájí svého bývalého chlebodárce Miroslav Bernátek, někdejší programový pracovník Bobycentra.

"Pro tak obrovskou diskotéku bylo Brno tehdy příliš malé a zdejší lidé neměli tolik peněz, aby se ze vstupného dařilo splácet obrovský úvěr, který si Luboš Hrstka vzal," myslí si Bernátek a vzpomíná na obecně známou velkorysost bývalého hokejisty.

A přiznává také, že se Hrstka rád obklopoval lidmi, kteří mu říkali, co chtěl slyšet. "Tihle jeho přítelíčkové se podepsali na jeho pádu," soudí Bernátek. "Rádi z něho totiž vytáhli peníze, když mu lichotili nebo radili tak, že se mu to kvůli jeho velkorysosti nemohlo nikdy vrátit," přiznává.

Že se všechno kolem majetků Lubomíra Hrstky řešilo skutečně ve velkém stylu, dokreslují také další údaje a historky. "Každopádně před otevřením haly se na stadionu za Lužánkami konal asi úplně největší koncert, jaký Brno kdy zažilo. Na skupinu Metallica v květnu 1993 přišlo snad šedesát tisíc lidí," vzpomíná Bernátek.

Hokejista a trenér

Lubomír Hrstka začal hrát za Kometu v roce 1967. Za Kometu odehrál jako obránce úctyhodné množství zápasů. A v sezoně 1980-81 se stal na chvíli dokonce zastupujícím kapitánem.

V roce 1985-1986 začal trénovat mladé hokejisty. Pak se stal asistentem Rudolfa Potsche u prvního mužstva. Od další sezony 1986-1987 asistoval Augustinu Bubníkovi, dalšímu proslulému hokejistovi.

Lubomír Hrstka - otec Boby centra - se po návratu z vězení v prosinci 2005 objevil při hokejové exhibici v hale Rondo.

Jako trenér prošel všemi mládežnickými kategoriemi. V roce 1996 se o něm po sestupu hokejové Komety uvažovalo dokonce jako o hlavním trenérovi. Přednost však nakonec dostal Karel Franěk.

Miliony sem, miliony tam

Dodnes působí příběh Lubomíra Hrstky rozporuplně. Bobycentrum každopádně stojí a dodnes se v něm pořádají akce. Na objektu je ovšem vidět, že Bobycentrum zvenčí chátrá očividně rychleji, než by si zasloužilo.

Podle dostupných údajů stála výstavba minimálně miliardu korun, a to v 90. letech byly opravdu velké peníze. Za hotel o sto třiceti pokojích a apartmánech, zábavní halou pro dva a půl tisíce diváků a vše ostatní se to dnes nezdá tolik.

Samozřejmě si na vše Hrstka půjčil. A protože budovy stojí na pozemcích města o rozloze patnácti hektarů, měl do městské kasy platit i nájem. Pronájem zněl na čtyřicet let a jeho cena byla 20 milionů korun. A to měl Hrstka do roku 1996 určený pevný nájem, teprve od roku 1997 jej vystřídalo tržní nájemné.

V roce 1998 se dluh městu vyšplhal na šest milionů korun. Ale to už měla firma daleko větší problémy. Hrstka se tehdy dokonce údajně odstěhoval z apartmánu v secesním domě nedaleko Bobycentra. Vlastně se skrýval. Dlužil totiž opravdu veliké peníze několika desítkám věřitelů.

"K největším patřily dnes už neexistující peněžní ústavy, jako byla Podnikatelská banka, které Hrstka dlužil asi sedm set milionů korun, AB banka, COOP banka. Ale také Komerční banka a slovenská Všeobecná úvěrová banka Bratislava. Na Slovensku Hrstka dlužil asi šedesát milionů korun," psalo se tehdy v tisku. Fotbalový stadion za Lužánkami kvůli tomuto hospodaření prakticky zchátral a dodnes se zde nehraje.

Přišla cesta do vězení

Trestní stíhání nakonec dlužníka neminulo. "Část majetku Hrstkových firem se stala součástí zástavy, Hrstka přesto s majetkem dál nakládal," uváděly tehdejší deníky. Podnikatelovu vinu potvrdil jak městský, tak krajský soud v Brně.

Na jeho akciovou společnost Boby-sport byl vyhlášen konkurs v lednu 2000. Tato společnost byla vlastníkem prvoligových fotbalistů, které majitel jednu dobu začal prodávat jiným klubům. Kdysi pověstný tým kvůli tomu málem zanikl.

Fotbalisty nakonec od správkyně konkursní podstaty koupila společnost Stavo Artikel.

V březnu 2001 byl Hrstka odsouzen městským a v srpnu toho roku pak i krajským soudem ke tříletému vězení. Soudy mu totiž prokázaly, že neoprávněně převedl na své firmy devět milionů korun, na které se však už vztahovalo zástavní právo.

V říjnu 2001 pak policie Hrstku zatkla a převezla do vězení, neboť se výkonu trestu za poškozování věřitele vyhýbal. Ve vězení se Lubomír Hrstka oženil, propuštěn byl předčasně po půlce.

Na Moravském náměstí vedle kina Scala má v podkroví kancelářské prostory, kde moc živo nebývá. Firma jménem L&A Company s.r.o. uvádí PeaDr. Hrstku jako výkonného ředitele, Alenu Hrstkovou jako jednatelku a nabízí prodej paliv, maziv a cementu, prodej a nákup realit, developerskou činnost, reklamní i tiskové kampaně, prodej elektrozboží ve slevě a také prodej štěňat labradorského retrívra, patrně z vlastní chovné stanice.