Brněnské Mahenovo divadlo bylo postaveno jako Německé v roce 1882 a v témže

Brněnské Mahenovo divadlo bylo postaveno jako Německé v roce 1882 a v témže roce jako první v Evropě plně elektricky osvětleno žárovkou. | foto: MAFRA

Brněnské Mahenovo divadlo hraje a bezpečně svítí už od roku 1882

  • 0
Brno oslavilo chvíli, kdy se před 130 lety pro veřejnost prvně otevřelo Mahenovo, tehdy ovšem Německé divadlo na Malinovského náměstí. Jako vůbec první v Evropě dostalo elektrické osvětlení. A jeho historie je i jinak pozoruhodná.

Německé městské divadlo, které bylo přejmenováno na divadlo Na hradbách, pak na Janáčkovo a později na dnešní Mahenovo, si brněnští Němci postavili díky velké přestavbě Brna ve druhé půlce 19. století na místě zbouraných městských hradeb.

Brněnské Mahenovo divadlo bylo postaveno jako Německé v roce 1882 a v témže

"Nové divadlo vzešlo z iniciativy městské rady a zvláště starosty Gustava Winterhollera. Stavba byla zahájena 18. července 1881 a 31. října 1882 se konalo slavnostní uložení závěrečného kamene, takže včetně projekčních prací trvala pouhých osmnáct měsíců," přibližuje stavbu divadelního stánku za půl milionu zlatých publicista Jan Sedlák.

Na podobě divadla se podílela početná řada vídeňských i brněnských podnikatelů, umělců a řemeslníků v čele s vídeňskou kanceláří architektů Ferdinanda Fellnera mladšího a Hermanna Helmera, kteří se na projektování divadelních budov specializovali do té míry, že "od Hamburku po Oděsu zrealizovali celkem 48 divadel".

Sluší se dodat, že "Mahenku" fyzicky zhmotnil brněnský stavitel Josef Arnold za řízení vídeňského architekta Josefa Nebehostenyho a z brněnských řemeslníků svým dílem přispěli sochař Franz Dressler, kameník Johann Lang, štukatér Georg Weiss a zahradník Karel Jelínek.

První elektricky osvětlené divadlo v Evropě

Protože v tehdejších divadlech často hořelo, rozhodli se Brňané své nové divadlo elektrifikovat za pomoci pařížské Société électrique Edison a vídeňské firmy Brückner, Ross a společníci.

Takže se brněnské divadlo dočkalo instalace žárovek, převratného vynálezu Thomase Alvy Edisona, jako vůbec první plně elektricky osvětlené v Evropě. "Pouze pro potřeby divadla byla postavena v Offermannově, nyní Vlhké ulici parní elektrárna," dodává Jan Sedlák.

"Mahenovým divadlem prošla řada skvělých umělců, všichni ti Peškové, Hassové, Högerové, herečky Hana Kubešová Kvapilová, Vlasta Fialová nebo i Ladislav Lakomý či Josef Karlík," vzpomíná první polistopadový šéf Mahenovy činohry František Derfler.

Podle něj je dnes po působení posledního zdejšího šéfa Zdeňka Plachého činohra znovu na startovní čáře. "Pro nového šéfa nebude dnes ovšem hledání tváře Mahenky žádný med," dodává.