Joe Karafiát (kytara, zpěv) a Eva Turnová (basa a zpěv) - Plastic people

Joe Karafiát (kytara, zpěv) a Eva Turnová (basa a zpěv) - Plastic people | foto: Ondřej LItera, MF DNES

Mejla Hlavsa, člověk, který tady pořád schází

  • 5
Nedožité šestapadesáté narozeniny Mejly Hlavsy připomíná 7. ročník koncertu Vzpomínka na Mejlu. Akce začíná v brněnském klubu Fléda v osmnáct hodin. "Byl to skvělý člověk, který tady schází. Snažíme se oslovovat kapely, se kterými hrál," poznamenal pořadatel koncertu Miroslav Drlík.

Brněnské publikum uslyší tři kapely: legendární The Plastic People of the Universe, Garage s Tonym Ducháčkem a Velvet Revival. Řadu informací lze najít na webové stránce Vzpomínka na Mejlu, kde jsou také snímky z minulých ročníků.

Vstupenky stojí 250 korun. "Každá kapela hraje bezmála ke dvěma hodinám. V přestávkách budeme promítat dokumenty a klipy s Mejlou Hlavsou," doplnil pořadatel.

Mejla Hlavsa
Milan Matěj Hlavsa se narodil 6. března 1951 v Praze v rodině bankovního úředníka jako jeho druhý syn. Svou první kapelu založil už ve čtrnácti letech. Kvůli svým dlouhým vlasům odešel z učiliště i z domova i z práce na jatkách.

V 60. letech hrál v kapelách Blue Monsters a The Vagabunds. Na jaře 1968 s několika vrstevníky zakládá nejslavnější břevnovskou skupinu The Undertakers (Hrobníci), kterou zanedlouho přejmenovává na The Plastic People of the Universe (PPU), s níž odehrál poslední veřejný koncert v roce 1973. V roce 1976 byl s Ivanem Jirousem, Pavlem Zajíčkem a dalšími členy „Plastiků“ odsouzen a uvězněn za výtržnictví.

Po této aféře následoval zvýšený zájem Státní bezpečnosti a zákaz veřejného vystupování. Seriál 30 případů majora Zemana později skupinu zneužil jako předlohu pro hudební těleso Bič boží, které se objevilo v jednom z dílů. Hlavsa napsal autobiografickou knihu Bez ohňů je underground a hrál ve filmu Viktora Tauše Kanárek.

Po listopadovém převratu Hlavsa se skupinou Půlnoc podnikl několik úspěšných turné po USA a do roku 1997 se věnuje vlastním hudebním projektům. Ve steném roce ho Václav Havel požádá, aby PPU zahráli ve Španělském sále Pražského hradu u příležitosti oslavy dvacátého výročí založení Charty 77. Znovuzrozená kapela pak hraje dvě úspěšná turné po Spojených Státech a koncerty v Čechách.

Milan Hlavsa zemřel 5. ledna 2001, dva měsíce před svými padesátými narozeninami. O den později o něm píší americký Wall Street Journal či britský The Guardian. Americký prestižní hudební časopis Rolling Stone o něm napsal: "Hlavsa, respektive PPU jsou jedni z mála hudebníků planety, kteří svou hudbou způsobili opravdovou revoluci, protože mimo jiné i díky nim vznikla Charta 77."