Spis augustiniánského mnicha Gregora Johanna Mendela Pokusy s rostlinnými

Spis augustiniánského mnicha Gregora Johanna Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy, v němž položil základy genetiky, se po čtvrtstoletí sporů vrátil z Německa do České republiky. | foto: ČTK

Mendelův rukopis se vrací do Brna, spory o něj trvaly čtvrt století

  • 5
Před téměř jeden a půl stoletím dokončil v Brně augustiniánský mnich Gregor Johann Mendel jedno z nejdůležitějších vědeckých pozorování své doby. Rukopis pojednání Pokusy s rostlinnými hybridy, ve kterém položil základy genetiky, se teď po čtvrtstoletí sporů vrátil do Česka.

Brýle, hůl či několik zápisků. To jsou zatím největší "relikvie", které má po někdejším opatovi starobrněnského kláštera a zakladateli genetiky Mendelovo muzeum v Brně.

Nyní ale přibude další a ještě mnohem vzácnější památka na Gregora Johanna Mendela. Do muzea míří originál jeho rukopisu jednoho z nejzásadnějších přírodovědeckých děl 19. století - Pokusy s rostlinnými hybridy.

Do Česka se rukopis vrátil z Německa, kde byl od konce osmdesátých let, ve čtvrtek. Jeho vydání komplikoval například fakt, že Němci uvažovali o jeho zapsání do seznamu německého kulturního dědictví.

"Je to originál základní a naprosto zásadní publikace z genetiky, dnes nejdynamičtějšího biologického odvětví," vysvětlil Ondřej Dostál význam písemnosti, do které Mendel shrnul své poznatky o křížení hrachu na zahradě starobrněnského kláštera.

Vzácný spis zřejmě veřejnosti přístupný nezůstane

Dostál je ředitelem muzea, které nese Mendelovo jméno. To sídlí právě v areálu kláštera, kde zakladatel genetiky působil. Kdy přesně se vzácná "relikvie", kterou v pražském Černínském paláci představil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg do Brna vrátí, ale Dostál neví.

"Jedná se však o majetek starobrněnského opatství, tudíž předpokládám, že bude v našem muzeu," uvedl ředitel muzea s tím, že bude muset nejprve s představiteli opatství projednat podmínky, za jakých se bude sešit z roku 1865 vystavovat.

"Nejspíš nebude trvale přístupný veřejnosti, přemýšlíme o pořízení kopie," dodává Dostál, ale současně připomíná další překážku. Takto vzácný rukopis by se musel vystavovat v klimatizované a opancéřované vitríně. A takovou nyní muzeum nemá.

Proč tak přísná opatření? Důvodem není jen to, že německy psaný exponát je přes sto padesát let starý, ale jde o to, co a kým je v něm napsáno. "Různých originálních spisů z devatenáctého století je poměrně dost. Zde ale hraje roli, že se jedná o vědeckou publikaci světového významu," zhodnotil dílo o několika desítkách stran Libor Blažek z brněnského archivu.

Návrat spisu nebyl jednoduchý. Vedli o něj spor potomci rodiny brněnského vědce, augustiniánský řád a německé, rakouské i české úřady. Případ podle ministerstva zahraničí začal v roce 1953, kdy byl starobrněnský klášter zrušen a jeho nejcennější písemnosti byly tajně uchovávány členy augustiniánské provincie v Čechách.

V roce 1987 putoval spis kvůli zhotovení faksimile do Německa, kde se dostal do držení Mendelovy rodiny. Po právním rozboru, který dokázal, že spis náleží klášteru, následovala intervence české diplomacie a návrat do České republiky.

Z brněnského orloje budou padat "hrášky"

Vědci i Brno si letos připomenou 190. výročí od narození Gregora Johanna Mendela. Vzhledem k tomu, že se o nakládání s originálem teprve jedná, není dosud jasné, zda jej návštěvníci uvidí na výstavě, kterou plánuje Mendelovo muzeum otevřít na konci května a tak uctít výročí otce genetiky.

Slavit by se mělo začít už zanedlouho. Dvacátého třetího února má do brněnských ulic vyjet speciální Mendelova tramvaj. Jedním z vrcholů oslav jeho výročí pak bude podzimní brněnské setkání špičkových genetiků, na které již přislíbila přijet i trojice nositelů Nobelovy ceny. Brno bude hostit i objevitele struktury DNA Jamese Watsona.

Rodáka ze slezských Hynčic uctí město i tak, že z orloje na náměstí Svobody budou vypadávat zelené kuličky připomínající hrách. "Kuličky jsou teprve ve vývoji a ještě přesně nevíme, kdy je do orloje vložíme. Pravděpodobně to ale bude v červenci okolo data Mendelových narozenin," sdělila ředitelka brněnského Turistického a informačního centra Petra Kačírková.