Obyvatelé domu v Poštorné v Břeclavi | foto: Dagmar Humpolíková, MF DNES

Město prodá dům v Poštorné, kde bydlí Romové

  • 15
Vytlučené okenní tabulky na vstupních dveřích, poničená fasáda a nepořádek. Kdysi to býval výstavní dům, dnes je budova bývalé Občanské záložny v Poštorné zubožená. Teď je na prodej i s šestatřiceti nájemníky, převážně romského původu.

Město už má zájemce, převod vlastnictví budovy do soukromých rukou musí ale ještě zítra schválit zastupitelé. Romové se těší do "lepšího", nový majitel ale nic takového neplánuje.

"Už nám to několikrát říkali, že se bude barák prodávat. Odstěhovat se bude dobré. Jen tuto zimu jsem do topení vrazila 13 tisíc korun. Kdybychom měli plyn, určitě by to tolik nebylo," říká Helena Pompová. V přízemním bytu dva plus jedna bydlí s partnerem a šesti dětmi, z nichž jedno je postižené. Teď spoléhá na lepší náhradní bydlení. Stejně jako většina obyvatel domu.

Obyvatelé domu v Poštorné v Břeclavi

Jenže stěhovat do lepšího se budou jen ti, kteří platí řádně nájem a to jen v případě, že nový majitel bude chtít dům opravovat. Pak musí totiž ze zákona zajistit nájemníkům náhradní bydlení.

Romové dluží statisíce

Neplatičům hrozí vystěhování do holobytů. "Řešit to budeme klasickou právní cestou," potvrdil Pavel Dufek, který chce dům koupit.

Pokud zastupitelé prodej domu odsouhlasí, může jeho právník začít hned. Na pěti bytech totiž váznou dluhy, včetně poplatků z prodlení, asi za 425 tisíc korun.

"Z toho jeden nájemník dluží více než 360 tisíc," potvrdil tajemník městského úřadu v Břeclavi Dalibor Neděla. Lidé z Otevřené společnosti Praha, která dohlíží na ochranu lidských práv, mají proto k prodeji domu s romskými nájemky výhrady.

Obyvatelé domu v Poštorné v Břeclavi

"Pokud ho město prodá, prohloubí se problémy se sociálně vyloučenými Romy ve městě," obává se Štěpán Ripka ze společnosti. Podle něj město nemělo dům prodávat a jeho správcem mohl být neziskový subjekt. Z grantových prostředků by pak mohl fungovat jako sociální bydlení.

Město prodává dům už několik let. Zájem ale nebyl. A vytvořit v něm sociální bydlení není prý tak jednoduché. "Je škoda, že Otevřená společnost se o koupi nepřihlásila. Má zřejmě pozitivní zkušenosti se získáváním finančních prostředků do opotřebovaných domů, v nichž bydlí sociálně vyloučení nájemníci. Mohli jsme se spolu s jinými městy poučit," podotkl tajemník Neděla.