Látka se vyrábí z části v Lineárním urychlovači (cyclotronu). Na fotografiích...

Látka se vyrábí z části v Lineárním urychlovači (cyclotronu). Na fotografiích je vidět jeho velín s počítačovou jednotkou, kterou představuje operátor cyclotronu Miloš Orlík. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Brně vyvinuli radiofarmakum, které nešlo dovážet. Tak rychle se rozpadá

  • 6
Novou látku, která pomůže přesněji diagnostikovat nádorová onemocnění mozku, vyvinuli vědci z Masarykova onkologického ústavu. V Česku se jim to povedlo jako prvním.

Radiofarmakum 11C-Methionin inj., je určeno jako kontrastní látka pro vyšetření takzvanou pozitronovou emisní tomografií (PET). Ač se ve světě látka již využívá, není možné ji dovážet. Češi si tak museli vyrobit pro své používání vlastní verzi.

„Je to z toho důvodu, že se velmi rychle rozpadá a její radioaktivita mizí takovou rychlostí, že za 20 minut je jí pouze polovina. Kdybychom ji chtěli vzít ze zahraničí, muselo by to být obrovské množství, které bychom ani z důvodu příliš silného záření nedokázali převézt,“ vysvětlil Marek Svoboda, náměstek pro vědu, výzkum a výuku Masarykova onkologického ústavu.

Lékaři díky látce poznají, zda je nádor aktivní

Látka vzniká v přístroji zvaném cyklotron. Výhodou jejího krátkého působení je, že zobrazí pouze nádor a nerozptýlí se do dalších částí mozku, nevýhodou naopak to, že musí být rychle dopravena k pacientovi a nedá se využít mimo ústav.

„Nové radiofarmakum nám dává naděje v tom, že budeme schopni zjistit přesný rozsah nádoru mozku a případně i odhalit včas jeho návrat. Díky tomu můžeme pacienta lépe léčit a prodloužit jeho život,“ řekl Svoboda.

Lékaři na jejím vzniku pracovali od roku 2009 ve spolupráci s Ústavem pro jadernou výrobu Řež. Látka, která je aplikována nitrožilně pomocí injekce či kanyly, zvýrazňuje nádorová ložiska v mozku při zobrazování pomocí PET. Lékaři s její pomocí dokáží i poznat i to, kde je nádor aktivní. Pomůže jim to lépe určit diagnózu, cílit léčbu, ale i naplánovat operaci.

Prvního klinického testování látky v Česku se zúčastnilo 18 pacientů. Ukázalo se, že látka velmi účinně reaguje již po pěti minutách. Působí velmi krátce a její aplikace musí tak být podle přesného časového plánu. Žádné nežádoucí účinky pak testy neodhalily.

K pacientům se může radiofarmakum dostat za rok

Podle Reginy Demlové, vedoucí lékařky Oddělení klinických hodnocení, by v příštím roce mělo být radiofarmakum předáno ke schválení Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv. Pokud úspěšně projde složitým administrativním procesem, k pacientům by se mohlo dostat na konci příštího roku.

Lékaři v České republice každoročně diagnostikují primární zhoubný nádor mozku 800 lidem, u další více než tisícovky pacientů pak mozkové metastázy pocházející z nádorového onemocnění jinde v těle. Úmrtnost těchto pacientů je velká, v případě nejhorší formy nádoru se dalších tří let dožije asi 7 % pacientů.

Vědci momentálně pracují na další látce, která by posloužila k lepší diagnostice rakoviny prostaty.