Michal Hašek z ČSSD během jednání Sněmovny (21. ledna 2014)

Michal Hašek z ČSSD během jednání Sněmovny (21. ledna 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Hejtmanovi věrní. Muži, kteří stojí za Haškem i po stranickém rozkolu

  • 9
Lobbista z Liberce, vysoce postavený člen opozice, tajemník Haškovy stranické buňky. I po odchodu Jaroslava Tvrdíka stojí za úspěchem Michala Haška (ČSSD) pavučina poradců. Co mají společného? Platí je úřady jihomoravského hejtmana.

Michal Hašek se stal Tvrdíkovým kačerem na provázku, napsala manželka Jiřího Paroubka Petra ve své knize po volbách 2010. Narážela tak na úzkou vazbu jihomoravského hejtmana s někdejším volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem, který je v politickém zákulisí označován za Haškova "tvůrce".

Oba pánové to popírali. Doby jejich spojenectví jsou už ale pryč. Neúspěšný Haškův povolební puč mocenské spojení přeťal. Coby šéf českočínské obchodní komory musí Tvrdík udržovat dobré vztahy s premiérem. A tím se stal Haškův sok Bohuslav Sobotka.

A je i po spolupráci s Tomášem Buzkem, který Haškovi pomáhal s PR. Vliv si naopak ponechává Jan Slánský původem z Liberce - který například před krajskými volbami v roce 2012 "dohlížel" na Haškova slova ve chvíli, kdy s ním redaktorka MF DNES vedla oficiální rozhovor.

Slánský je tam, kde jsou peníze

Termín Haškův spojenec je však podle řady lidí pro Jana Slánského nadnesený. "Slánský se vždy vyskytoval především tam, kde viděl peníze," shodují se pod podmínkou anonymity lidé, kteří sledují Slánského letité působení v Jihomoravském kraji.

Jeho kariéra zde měla několik přestávek, kdy pracoval spíše pro protistranu. Muž, který na Kraji nikdy nebyl oficiálně zaměstnán, je pravidelným návštěvníkem krajských tiskových konferencí pořádaných Haškem nebo nedávného otevření poslanecké kanceláře.

"Vámi zmiňovaní pánové jsou mi samozřejmě známí, nevím ale nic o tom, že by měli jakýkoli smluvní vztah s Jihomoravským krajem, spolupracovali či spolupracují externě s Asociací krajů. Soukromě se s nimi občas vídám," uvedl Hašek na dotaz ohledně Slánského a Buzka.

V oficiálním seznamu poradců, které redakci poskytl Kraj, Slánský opravdu není. Ohledně Asociace krajů se však s Haškem neshoduje. "Pro asociaci nyní pracuji jako externí poradce. Jako přátelé se s Haškem vídáme i soukromě. Je to logické. Známe se osm let," řekl Slánský.

Měsíce byl přitom "uklizený" o téměř čtyři sta kilometrů dál, v Karlových Varech. S marketingem radil řediteli tamní nemocnice Petru Svobodovi, který současně šéfuje i krajské nemocnici v Kyjově, tedy na druhém konci republiky.

Prostředník mezi Sobotkou a Haškem

Teď ale Slánský dost možná povýší. Spekuluje se, že by se měl stát prostředníkem mezi bojovými liniemi uvnitř ČSSD - Sobotkovou vládou a Haškovou Asociací krajů. "O takové možnosti nevím. Zájmem o mne jsem překvapený. Nepovažuji se za tak důležitého," řekl Slánský.

Seznam dalších poradců Michala Haška poskytla krajská mluvčí Denisa Kapitančiková. Je na něm jméno majitele Německého zemského gymnasia Rudolfa Pospíšila a starosty Břeclavi Oldřicha Ryšavého. Oba radí bezplatně.

Další poradce ale s Haškem spojuje totéž co Slánského - peníze. Jihomoravský kraj totiž uzavřel devět dohod o pracovní činnosti právě s různými poradci. Ti podle Kapitančikové dostávají odměnu 400 korun za hodinu a radí od čtyř do dvaceti hodin týdně.

"Krajský úřad porušuje zákon"

Kolik peněz konkrétní lidé pobírají, ale mluvčí prozradit odmítá s odkazem na ochranu osobních údajů. Oldřich Kužílek, autor zákona o svobodném přístupu k informacím, s tím nesouhlasí.

"Krajský úřad tím vědomě porušuje zákon. Kolik pobírají takto exponovaní lidé veřejných peněz, sdělit musí. Je to potvrzeno souvislou řadou rozhodnutí několika stupňů soudů," konstatoval.

I samotný seznam jmen je však vypovídající. Hašek platí například vysoce postavenému zástupci opoziční TOP 09 a řediteli brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josefu Drbalovi.

"Hejtman se na mě obrací v záležitostech zdravotnictví. Jsem velmi rád, že k problematice přistupuje jako k odborné záležitosti a nedělá z toho politickou věc," uvedl Drbal. O odměně, kterou pobírá, mluvit nechce. Prý nestojí za řeč.

Jako poradce pracuje i tajemník klubu jihomoravských zastupitelů ČSSD a také Haškovy mateřské stranické buňky Brno-venkov Lukáš Vágner. Ten na dotaz, s čím vlastně na Kraji za veřejné peníze radí, reagoval položením telefonu. "Nebudu se s vámi bavit," rozloučil se.

S dotacemi radí šéfka problémového centra v Lednici

Peníze od kraje dostává také šéfka projektu Multifunkční centrum zámku Lednice Jarmila Kubešová. O pochybách ohledně předraženosti tohoto Haškem zaštítěného projektu na rekonstrukci zámeckých jízdáren už v minulosti MF DNES psala. Přišel na téměř půl miliardy.

"Jsem členkou poradenského sboru v oblasti problematiky čerpání evropských fondů," komentovala své působení Kubešová.

Dříve přitom pracovala pro stavební firmu OHL ŽS, která pak jízdárny opravovala. A v minulosti měla i další angažmá - šéfování firmě Eurovision, kterou zakládal dlouholetý jihomoravský poslanec ODS David Šeich.

Když v roce 2007 firmu opustil a s. r. o. se změnila na akciovou společnost s anonymními majiteli, její tržby se zšestinásobily převážně díky veřejným zakázkám.

Přes poradce krajského úřadu se prolíná další kauza, kterou sledovala MF DNES. Na oficiálním seznamu poradců je totiž Miloš Šifalda z ODS. Kraj si jeho rady platí "extra" i přesto, že je zároveň i řádným krajským zaměstnancem.

Je totiž ředitelem Jihomoravského centra mezinárodní mobility a měsíčně pobírá desítky tisíc korun. Donedávna navíc Šifalda radil i zdejšímu úřadu práce, který vedla někdejší krajská radní za KDU-ČSL Marie Cacková.

Skončil společně s ní - rezignovala poté, co MF DNES upozornila na podivný projekt úřadu práce Místní sociální služby, do nějž úřad investoval desítky milionů.

Hašek, japonská kalkulačka

Hašek, kterému kvůli přemíře funkcí dal někdejší šéf krajské opoziční ODS Jiří Kadrnka přezdívku japonská kalkulačka, si k sobě našel i stejně výkonnou asistentku. Jmenuje se Ludmila Mičánková a má tři práce. Za tři platy.

"Pracuje na plný úvazek jako asistentka na krajském úřadě, jako poslanecká asistentka a pro Asociaci krajů pouze na částečný úvazek z důvodu provázání agendy hejtmana, poslance a předsedy Asociace krajů ČR. Svou práci časově zvládá a je za ni odměňována standardním způsobem," brání se Hašek.

Věrné přitom potřebuje. Nedávno nechal odejít klíčového muže Bohuslava Šimka. Oficiálně kvůli "organizačním změnám", neoficiálně se na úřadě mluví o uplatněném vlivu Šárky Rouzkové.

Bývalý šéf policie Brno-venkov, který dříve působil jako vedoucí sekretariátu hejtmana a bezpečnostní ředitel krajského úřadu, se nově stal ředitelem brněnských strážníků.

O citlivých informacích spojených s Haškem tak ví člověk, jehož šéfem je primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). S Haškem se podle spolustraníků příliš rádi nemají. "Nebudu to komentovat," řekl Šimek.