Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ilustrační snímek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hašek mění tým podle Sobotky. Vyhodil tři své radní a může kandidovat

  • 37
Mimořádná tisková konference na hejtmanství netrvala v úterý ani deset minut. Přesto na ní jihomoravský muž číslo jedna - Michal Hašek z ČSSD - stihl jedním strohým oznámením vyměnit hned tři ze sedmi radních, které ČSSD v krajské vládě má.

Zdeněk Pavlík, Jaroslav Parolek a Jiří Janda podle něj na funkce dobrovolně rezignují k poslednímu lednu, jen devět měsíců před dalšími krajskými volbami. U Haškova prohlášení ani nebyli.

„Důvodem této personální změny není naše nespokojenost s jejich prací, ale fakt, že oni v krajských volbách v roce 2016 nekandidují. Po dohodě poskytnou prostor pro kolegy, kteří na kandidátce ČSSD budou. Voličům touto změnou také chceme ukázat dynamiku naší strany,“ odůvodnil náhlou rezignaci tří ze svých nejbližších spolupracovníků Hašek.

Změny v Radě Jihomoravského kraje

  • Rada Jihomoravského kraje má jedenáct členů. Sedm křesel drží ČSSD, zbylé čtyři potom KDU-ČSL.
  • Radní Jiří Janda má v gesci školství, mládež a národnostní menšiny. Od února 2016 ho nahradí šéf sekretariátu premiéra Bohuslava Sobotky Petr Šelepa.
  • Radní Jiří Parolek je zodpovědný za životní prostředí. Nahradí ho Igor Chlup, člen břeclavské ČSSD.
  • Náměstek Zdeněk Pavlík obhospodařuje agendu týkající se krajské dopravy a majetku. Nahradí ho šéf krajského klubu zastupitelů ČSSD Roman Hanák. ̈
  • Změny musí schválit zastupitelstvo příští čtvrtek, 17. prosince.

Velkou radost mu ale výměna spojenců nedělala. Řečeno šachovou terminologií, obětoval tři své pěšáky, aby uchránil krále. Podle několika zdrojů jsou totiž personální změny nezbytným ústupkem za to, že může v říjnových volbách už potřetí kandidovat na hejtmana Jihomoravského kraje.

Jak už MF DNES napsala před třemi týdny, změny si vyžádal předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka, který podle stanov musí post jedničky posvětit. Hašek ovšem informace o dohodě tvrdě popřel s tím, že „o pozici lídra kandidátky se nehandluje jako na trhu“.

Ani dosavadní krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Parolek v úterý neuměl přesvědčivě zdůvodnit, proč se tak náhle se svými dvěma kolegy rozhodl rezignovat a zda myšlenku nějak koordinovali.

„Je to věc únavy a také toho, zda mě organizace do voleb postaví, či nepostaví. Platí vše, jak je v prohlášení kraje,“ uvedl Parolek, který teď bude hledat práci v Povodí Moravy, kde působil dříve. Podle zákona mu firma místo musí držet.

Bez zaměstnání nezůstane ani Janda. Po bouři v hnutí ANO a následné změně vedení na radnici v Hodoníně ho před čtrnácti dny tamní ČSSD prosadila jako placeného místostarostu. Odcházející náměstek Pavlík v úterý nezvedal telefon.

Hašek, kterému Sobotka stále nemůže zapomenout pokus o puč po posledních volbách do Sněmovny, má teď bez svých spojenců cestu k jedničce na kandidátce sociálních demokratů volnou. I když oficiálně musí na jaře zvítězit ve stranických primárkách, podporu mu už jihomoravská ČSSD vyjádřila.

A naposledy se v pondělí přidala i brněnská buňka. Na kandidátce ani na hejtmanství to odteď však nebude mít jednoduché. Bude totiž obklopený sobotkovci.

Přichází tři mladí lidé, chválí změny Sobotka

Že by to byl záměr, premiér potvrdit nechce. „ČSSD na jižní Moravě prochází generační změnou. Jsem rád, že do krajské rady přicházejí tři mladí lidé, kteří koneckonců získali i důvěru sociální demokracie pro příští krajské volby,“ chválil v úterý změny pro MF DNES Sobotka.

Jedním z Haškových radních se přitom stane i Petr Šelepa, dosavadní krajský zastupitel, ale také vedoucí sekretariátu předsedy vlády. Jeden z nejvěrnějších Sobotkových mužů bude přejíždět mezi Prahou a Brnem. Šelepa tvrdí, že souběh svých funkcí probíral na hejtmanství i na Úřadu vlády.

„Shodli jsme se, že to určitě časově náročné bude. Mám působit jako neuvolněný člen rady, takže to neznamená žádné další vynaložené veřejné peníze. Počítám s tím, že budu úzce komunikovat s příslušnými odbory a úředníky,“ prohlásil Šelepa a žertem dodal, že handsfree pro dlouhé cesty autem už si koupil.

Jeho novým krajským kolegou se stane Igor Chlup, asistent poslance Jiřího Petrů, který byl po lánském puči jedním z nejhlasitějších kritiků Haška.

„Všichni vědí, že se událo tajné setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Jen čekali na příležitost, kdy to celé uskuteční. Nerozumím těm některým mladým chlapcům, že jsou tak ctižádostiví,“ kritizoval tehdy Haška Petrů v rozhovoru pro MF DNES.

Sám Chlup se pak nedobrovolně stal aktérem tajné nahrávky, která vyplavala na povrch těsně před loňskou volbou předsedy břeclavské ČSSD. Měla dokládat manipulaci s veřejnými zakázkami. Následné prověřování nic nedokázalo. Muži na nahrávce její zveřejnění považovali za pomstu haškovců.

Novým náměstkem hejtmana se od února po Pavlíkovi stane Roman Hanák, současný šéf krajského zastupitelského klubu ČSSD. I on je označován za příznivce Sobotky.

Hejtman obětoval další věrné

Hašek pro to, aby se mohl stát lídrem kandidátky, musel obětovat i další věrné. O post šéfa krajské sociální demokracie v listopadu přišel Zdeněk Dufek. Ten před dvěma lety ze stejného postu dokázal vystrnadit Václava Božka, který je v ČSSD vnímán jako Sobotkův dlouholetý mentor.

„Pokud je krajským předsedou šíbr a manipulátor tohoto typu, vlastně takový Haškův jihomoravský kmotr, pak je zřejmě sociální demokracie nemocná velmi podobně jako ODS,“ zlobil se tehdy Sobotka na Dufka.

I jeho letos v listopadu nahradil Hanák. „Deklarovali jsme nyní jednotu strany. Není zde žádná rozpolcenost. Uvědomujeme si tíhu zodpovědnosti za krajské volby. Čeká nás situace, kdy bude proti nám kandidovat populistické hnutí ANO, a my nesmíme nic podcenit,“ poznamenal Hanák.