Jaroslav Klíma z firmy Tescan při přebírání ceny za nejlepšího podnikatele roku

Jaroslav Klíma z firmy Tescan při přebírání ceny za nejlepšího podnikatele roku 2009. Letos za něj cenu přebíral člen představenstva Tescanu Petr Peřina. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mikroskopy mají úspěch: Jaroslav Klíma je podruhé podnikatel roku

  • 4
Už podruhé v kariéře se podnikatelem roku na jižní Moravě stal Jaroslav Klíma z firmy Tescan. Jeho společnost vyrábí v brněnských Kohoutovicích elektronové mikroskopy a další vysoce specializované přístroje. Klíma přitom cenu za nejlepšího podnikatele kraje přebíral už před dvěma lety, za rok 2009.

Nejlepší jihomoravský podnikatel roku 2011 celý svůj život vylepšuje, zkoumá a vyrábí elektronové mikroskopy. Pod značkou Tescan se dnes prodávají v padesáti zemích světa.

Dvaašedesátiletý Jaroslav Klíma bez nadsázky snese přezdívku pan Mikroskop. "Po škole jsem působil v Tesle Brno jako servisní inženýr, jezdil jsem po světě a opravoval a servisoval mikroskopy. Měl jsem tím pádem i zkušenosti se zahraničním obchodem," vzpomíná na své začátky Klíma.

Firma Tescan

Firma zaměstnává 160 lidí ve výrobně v brněnských Kohoutovicích, 19 v dceřiné distribuční a servisní firmě v Šanghaji a 14 v podobné firmě v USA.

V roce 2010 měla tržby 376 milionů korun, vloni 659 milionů korun.

Její elektronové mikroskopy se prodávají v padesáti zemích světa, nejvíce dnes expandují do Brazílie a Saúdské Arábie.

Za sedm let soutěže společnost Ernst & Young na jižní Moravě ještě nikomu neudělila titul dvakrát. Prvním, komu se to podařilo, je tak právě brněnský Tescan.

Tesla vyvážela před rokem 1989 mikroskopy hlavně do zemí východního bloku. I tam dnes Tescan znovu expanduje.

Po několika letech ve vyhlášeném podniku přešel budoucí podnikatel na oddělení vývoje. Jak sám říká, podnikatelem se pak stal spíš z nouze, když se v polovině 90. let kdysi slavná Tesla Brno privatizovala.

"Bohužel se to událo velmi nešťastně, vládl tam chaos. Takže my ve vývoji jsme se rozhodli dělat něco svým vlastním způsobem," vzpomíná Klíma na dobu, kdy spoluzaložil Tescan.

Nástroj jen pro vědce? Slouží i kriminalistům

K čemu vlastně slouží elektronové mikroskopy, které Tescan vyrábí? "Jsou to nástroje pro zkoumání hmoty, opravdu těch nejmenších částeček. Je to obor pro Brno typický, už proto, že se jím na zdejších školách zabývají mladí vědci," popisuje Klíma. Prozařovací mikroskop z Brna mimo jiné dostal zlatou medaili na Expu v roce 1958 v Bruselu.

Elektronový mikroskop v sobě spojuje moderní techniku i špičkový software. "Třeba kriminalisté jen díky elektronovým mikroskopům poznají, kdo střílel z pistole, a to podle stop na oděvu," popsal možnosti využití technologie Klíma.

Zrovna v období Vánoc Tescan uvedl v Kanadě nový mikroskop pro geologii. "Podle vzorku z nějakého hlubokého vrtu pozná, zda už se blížíme k ložisku. Software se liší pro nejrůznější obory," říká otec brněnských mikroskopů.

Jihomoravský podnikatel roku

2011 Jaroslav Klíma Tescan

2010 Václav Muchna Y Soft

2009 Jaroslav Klíma Tescan

2008 Karel Sázavský Tenza

2007 Jiří Fusek Pivovar Černá Hora

2006 Jiří Kaláb Kaláb

2005 Radim Jančura Student Agency

Když předloni Klíma přebíral od hejtmana cenu pro podnikatele roku, Tescan trhy v některých zemích teprve "oťukával". Za tu dobu se obrat společnosti více než zdvojnásobil, firma nabírala nové lidi a prosadila se v Číně a Koreji. "Krizi jsme prakticky nepocítili," ohlíží se zpět dvaašedesátiletý podnikatel.

Brněnské mikroskopy oceňují v Číně i Americe

Za dva roky Tescan udělal velké pokroky. "Dnes se celou branži snaží ovládnout nadnárodní skupiny. A my stáli před rozhodnutím, zda sami sebe prodáme, anebo budeme závodit," vypráví úspěšný podnikatel z Brna.

Rozhodl se pro tu druhou variantu. Tescan tak dnes expanduje do celého světa, nejvíce v Asii. "V roce 2009 jsme založili firmu Tescan China v Šanghaji. A svůj prodej v Číně jsme ztrojnásobili," popisuje Klíma. Rok nato Tescan koupil distribuční firmu v Americe.

Díky jejím pobočkám v Pittsburghu a Kalifornii prodeje ve Spojených státech stouply na dvojnásobek. Vůbec nejlépe se ale brněnským elektronovým mikroskopům daří v Jižní Koreji. "Česká republika tam překvapivě má velmi dobrou pověst jako vyspělá a moderní země," hodnotí Klíma. Do Koreje vyváží Tescan celou čtvrtinu výrobků, stejně jako do USA.

V brněnských Kohoutovicích Tescan zaměstnává víc než 160 lidí a stále nabírá další. "Náš hlavní plán teď je postavit v Kohoutovicích novou výrobnu," předvídá budoucnost podnikatel.

Ačkoli stále firmě šéfuje, najde si Jaroslav Klíma čas i na své koníčky a rodinu. "Chodím do posilovny, taky mě baví akvária. Ale hlavně trávím čas s rodinou. Sílu i elán mi vždycky doplní moje tři vnoučata," dodává Klíma.