V Mikulčicích koštovali pálenky

V Mikulčicích koštovali pálenky | foto: Dagmar Humpolíková, MF DNES

Mikulčicemi se nesla vůně pálenek a kysaného zelí

  • 5
Chřipky, která v těchto dnech hrozí epidemií, se účastnící sobotního koštu pálenek a kysaného zelí v Mikulčicích rozhodně bát nemusí. Jsou teď dobře "očkovaní". Do kulturního domu, kde se ochutnávka konala, jich přišlo více než pět set.

Vybírat si mohli z více než tisícovky vzorků, které vyrobili pěstitelé nejen z Moravy ale i ze Slovenska, Rumunska a Chorvatska.

Nejpočetněji zastoupenou skupinou byly pálenky ze švestek, meruněk, hrušek, špendlíků a broskví. Zpestřením byly ale také speciality z žita, kdoulí, mišpulí, fíků a řepy.

V Mikulčicích koštovali pálenky

Hodnotitelé to neměli snadné, každý z nich musel okoštovat kolem čtyřiceti vzorků kořalky. Předsedové komisí pak rozhodovali ještě mezi stejným množstvím kandidátů na vítěze. To už je úkol pro pořádné chlapy.

"Náročné je to pro toho kdo se přijde napít. Odpovědný degustátor hodnotí střídmě a chutná jen v přiměřeném množství," potvrdil president koštu Vít Pavka. Přiznal, že méně zdatní degustátoři už nebývají v pokročilém stadiu příliš objektivní.

V Mikulčicích koštovali pálenky

Jednodušší to měly hodnotící komise, kterým vládly ženy. Úkol vybrat nejlepší ze stovky sladkých likérů, které byly také součástí koštu, jim muži rádi přenechali. "Chlapům to moc nechutná," rozhodl Pavka.

Ti, co rádi sladké si tak v sobotu pochutnávali nejen na klasické ořechovce a višňovce, ale i na méně obvyklých likérech z ostružin, borůvek, malin, černého rybízu. Objevil se tu i nápoj z květů bezu.

V Mikulčicích koštovali pálenky

Nezůstalo jen u pití. Mnozí hledali rozdíly v chutích kysaného zelí. Bylo ho tu pětapadesát druhů, vše domácí výroby. "Zajímalo by mě jak to ti lidé dělají, vždycky jsem si myslela, že zelí se dá udělat jen na jeden způsob," snažila se vyznat v nabídce Táňa Pikartová, která přijela z Čech.

Gastronomickým zážitkem byly i slovácké kulinářské speciality, zelí bylo ovšem hlavní surovinou. Po osmdesáti litrech zelňačky, která se musela vařiT v kotli, se brzy zaprášilo. ,"Místní ženy napekly kynuté zelňáky, rohlíčky i placky. Zájem je i o tak zvané ondráše, což je uzená krkovice zabalená v zelí, místo v bramboráku. Letošní novinkou je ještě zelný štrůdl," přiblížila nabídku kuchařek vedoucí kulturního domu Jarmila Uhrovičová.

V Mikulčicích koštovali pálenky

A jak má podle odborníků vypadat dobrá pálenka? "Neměla by být moc silná, vysoký obsah alkoholu je spíš nectností," míní Pavko. Podle něj pak nevynikne typická vůně ovoce, z níž se kořalka pálila. Chutnat by se také měla při pokojové teplotě, ne příliš studená.

Výrobu ale pěstitelé většinou tají. Každý má své fígle. Tak jako Lubomír Zubák ze Slovenska. Měl v Mikulčicích nejlepší pálenku mezi těmi špendlíkovými. "Ovoce musí být kvalitní a cukr do něho rozhodně nepřidávám. Jen jablečný sirup, aby se rozběhl proces kvašení," poodhalil.

V Mikulčicích koštovali pálenky

Netradiční destiláty Lubomíra Zubáka nelákají. "Kdybych si dal jednu řepovicu tak už jsem dnes dochutnal. Je to tak výrazná chuť, že řepu cítíte ještě ráno," drží se raději klasiky.

Absolutním šampionem výstavy pálenek v Mikulčicích se pro letošek stala hruškovice Ladislava Vaďury z Hodonína.