Bioplynová stanice v Mikulčicích

Bioplynová stanice v Mikulčicích | foto: Radek Miča, MAFRA

Mikulčičtí se báli, že obec bude páchnout jako hnojiště

  • 0
Když zhruba před dvěma lety začaly přes Mikulčice jezdit tatry se stavebním materiálem pro budování bioplynové stanice, nastalo u obyvatel zděšení. O záměru tamního zemědělského podniku nevěděli. Báli se zápachu a sepisovali petici. Stanice jede ve zkušebním provozu. A místní jsou zatím potichu.

Zatím to podle nich vypadá, že obávané problémy se nenaplní. "Jako na hnojišti to tu páchlo asi první tři dny, když bioplynovou stanici uváděli do provozu. Od té doby je vše v pořádku. Snad to tak zůstane i za plného provozu," doufá obyvatelka Mikulčic Miloslava Balášová.

Bydlí deset minut chůze od nové bioplynové stanice. Byla jednou z těch, kteří se jejího provozu nejvíce obávali. Stejně jako obyvatelé dalších rodinných domů v sousedství.

Na vině podle nich byla nedostatečná informovanost o tom, že se něco chystá.

"Najednou byl kolem našich domů velký rachot, jak jezdila auta na stavbu. Když jsme zjistili, že tu bude bioplynová stanice, vylekali jsme se," uvedla další obyvatelka - své jméno si nepřála zveřejnit.

Mršiny nepřipadají v úvahu

Dva roky se pak táhla jednání mezi obcí, jejími obyvateli a Zemědělským podnikem Mikulčice, než se podle starosty Josefa Helešice podařilo lidem vysvětlit, že tahle stanice je obtěžovat nebude.

Jak starosta tvrdí, lidé se nemají čeho obávat. Mikulčická stanice nebude zpracovávat mršiny, nýbrž výhradně rostlinné produkty.

"Siláž, slupky z jablek, chlévskou mrvu nebo slámu. Rostlinný materiál nezpůsobuje obávaný zápach známý z živočišných produktů," upozornil Helešic.

Stanice bude vyrábět energii pro vytápění objektů v areálu podniku. Pokud obstojí ve zkušebním provozu a získá potřebná povolení, pojede naostro od prvního listopadu.